Jak uzyskać kredyt na zakup nowego domu w Rudzie Śląskiej?

Wymarzony nowy dom w Rudzie Śląskiej? Do tego najczęściej potrzebny jest kredyt. Zanim go otrzymamy, bank zbada naszą zdolność kredytową. A co to właściwie jest?

Zdolność kredytowa to nic innego jak ustalenie, czy osoba ubiegająca się o kredyt będzie mogła realnie spłacić zaciągnięte zobowiązanie tak, by wystarczyło mu środków na bieżące życie. Obliczenia i kwota, jaką podają banki w zakresie zdolności kredytowej, różnią się między sobą. Kluczowymi czynnikami jednak jest wysokość dochodu, inne ciążące zobowiązania finansowe, ilość osób na utrzymaniu i wzorowa historia kredytowa. W zaciągnięciu kredytu kluczową rolę pełni też wpłata własna, czyli wkład pieniężny potrzebny na opłaty dotyczące transakcji – m.in. koszt aktu notarialnego.

Przyznanie kredytu mieszkaniowego bądź kredytu na dom poprzedza złożenie wniosku o kredyt i oczekiwanie na decyzję banku. Nieocenioną pomocą może posłużyć nam doradca finansowy, który w naszym imieniu zbierze kilka ofert bankowych i porówna oferty. Doradztwem kredytowym nierzadko zajmują się także deweloperzy, od których kupujemy dom. Warto zapytać o to we wstępnych rozmowach.