Jak urządzić małe mieszkanie? Aranżacja małego mieszkania bez błędów

Jak urządzić małe mieszkanie

Urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Istnieją jednak sposoby na to, aby stworzyć w pełni funkcjonalne, przestronne i stylowe mieszkanie, które pomieści wszystko, co jest potrzebne w codziennym życiu. Przedstawimy garść inspiracji do małego mieszkania, pokazując, jak fajnie urządzić małe mieszkanie, które będzie miało oddzielną sypialnię, kącik wypoczynkowy, przestrzeń do pracy i kącik jadalniany. Znamy sposób na to, jak praktycznie urządzić bardzo małe mieszkanie - zarówno to dwupokojowe, jak i kawalerkę.

W tym artykule znajdują się odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zaprojektować i umeblować małe mieszkanie, aby cieszyć się funkcjonalnością i przestronnością.

Aranżacja małego mieszkania

Pytanie o to, jak urządzić malutkie mieszkanie zadają sobie niemal wszyscy właściciele mieszkań o małych metrażach. Odpowiedzią na to pytanie są przede wszystkim: minimalizm i funkcjonalność. Pojęcia te są kluczowe tak samo, jak spójny wystrój, odpowiednie wydzielenie stref, dostęp do naturalnego światła czy właściwe doświetlenie pomieszczeń. W przypadku aranżacji małych mieszkań najważniejszą zasadą jest „mniej znaczy więcej”, a to oznacza, że:

  • w pomieszczeniach powinna dominować spójna, stonowana kolorystyka, brak wzorów i zróżnicowania faktur,
  • podłoga ma ogromne znaczenie dla postrzegania całego mieszkania,
  • najprostszym sposobem na powiększenie małego mieszkania jest zastosowanie luster,
  • oświetlenie jest ważną częścią aranżacji każdego pomieszczenia,
  • małe wnętrza nie przepadają za zbyt dużą ilością dodatków,
  • należy wybierać meble pod zabudowę, przesuwne drzwi i inne wielofunkcyjne rozwiązania, które zaoszczędzają sporo miejsca,
  • kluczowe jest wydzielenie stref, szczególnie w kawalerce.

Najważniejsze jest, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń i zaplanować w niej wszystko, co podniesie funkcjonalność mieszkania, a jednocześnie nie zajmie zbyt dużo miejsca. W tym celu pomocne mogą się okazać inspiracje do małych przestrzeni, o których piszemy poniżej.

Poznaj naszą ofertę nowych mieszkań na sprzedaż

Meble wielofunkcyjne w małym metrażu

Największą trudnością przy urządzaniu małego mieszkania jest pomieszczenie w nim wszystkiego, czego potrzebujemy. Tyczy się to w szczególności mebli, które mają duże gabaryty, przez co zajmują sporo miejsca. Należy pamiętać, że meble do małego mieszkania powinny być z jednej strony niewielkie i optycznie nieprzytłaczające (należy unikać ciężkich i masywnych mebli, z bogatymi ornamentami), a z drugiej - na tyle pojemne, aby pomieściły wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. Przykładem wielofunkcyjnego mebla jest np. narożnik z funkcją spania czy rozkładana sofa, która za dnia jest miejscem do siedzenia, a wieczorem staje się komfortowym łóżkiem z dodatkowym schowkiem (np. na kołdrę czy sezonowe ubrania). Dzięki temu salon może być zaaranżowany zarówno jako pokój dzienny, jak i wygodna sypialnia. Sposobów na to, jak umeblować małe mieszkanie jest naprawdę sporo, jednak wybierając najlepsze rozwiązanie dla siebie, warto kierować się potrzebami własnej rodziny i funkcjonalnością.

Kup nowy dom od dewelopera po atrakcyjnej cenie

Urządzenie kuchni lub aneksu kuchennego na niewielkiej przestrzeni

Mała kuchnia to duże wyzwanie, jednak są sposoby na to, aby sprawić, że pomieści ona wszystko, co jest potrzebne do codziennego gotowania i przygotowywania posiłków. Istotne, aby w pełni wykorzystać przestrzeń i zabudować ścianę najbardziej, jak to tylko możliwe. Szafki z powodzeniem mogą sięgać niemal pod sam sufit, a blat może znaleźć swoje przedłużenie w postaci małej wyspy kuchennej. Wyspa to dodatkowa przestrzeń robocza do pracy w kuchni, ale również miejsce do przechowywania. Tak naprawdę wszystko zależy od projektu, ale z powodzeniem na rynku można znaleźć zabudowaną wyspę kuchenną, która z każdej strony mieści w sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania. Warto również przemyśleć układ sprzętu AGD - warto umieścić go w pionowej zabudowie, ustawiając w jednym miejscu kuchnię z piekarnikiem i kuchenkę mikrofalową czy zmywarkę.

Z kolei, jeśli mowa o aranżacji aneksu kuchennego to w tym przypadku warto postawić na lustrzane kuchenne fronty, które dodatkowo stwarzają efekt tafli i optycznie powiększają całe pomieszczenie. Równie istotne jest to, aby wybrać meble pod zabudowę, wykorzystując każdy wolny centymetr przestrzeni. Łącząc kilka stref (w tym przypadku kuchnię i salon), warto również pomyśleć o miejscu przeznaczonym do jedzenia posiłków. W tym celu można wykorzystać wspomnianą wcześniej wyspę, do której wystarczy dostawić dwa hokery. Jeżeli jednak nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią - zawsze można postawić w rogu pokoju składany stolik lub inne modułowe rozwiązanie, które nie zajmie wiele miejsca, a w razie potrzeby będzie można z niego skorzystać.

Aranżacja łazienki w małym mieszkaniu

Nowoczesne mieszkania zazwyczaj mają dość małe łazienki. Właśnie dlatego warto poznać najważniejsze zasady dotyczące urządzania łazienki w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni. Oto wybrane z nich:

  • Minimalizm, minimalizm i jeszcze raz minimalizm - im więcej schowanych produktów czy przedmiotów, tym lepiej. Ta zasada tyczy się również doboru kolorów, faktur czy wzorów stosowanych na ścianach, czy w dodatkach łazienkowych.
  • Duże lustro ustawione na wprost drzwi sprawi, że pięknie będzie odbijać się światło, a pomieszczenie będzie wydawało się większe. Lustra to doskonały patent na optyczne powiększenie nawet małej łazienki.
  • Przy niewielkim metrażu najbezpieczniej jest unikać dużych czy wyrazistych wzorów graficznych i barwnych połączeń, grubych faktur czy kontrastowych fug. Najlepiej sprawdzą się stonowane barwy, gładkie, przejrzyste lub odbijające światło faktury i łączenie poszczególnych elementów kolorystycznie (np. białe kafelki i biała fuga, biała armatura i białe meble łazienkowe).
  • Najlepiej będzie postawić na wybór modułowych mebli, kabiny prysznicowej typu walk-in czy urządzeń (pralki i suszarki) w zabudowie, ustawionych jedno na drugie. Ważne jednak, aby nie wybierać możliwie najmniejszych urządzeń sanitarnych. Na pierwszym miejscu zawsze powinna być funkcjonalność i wygoda użytkowania.

Mała łazienka może być równie funkcjonalna co pomieszczenia o większym metrażu - trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić i zastosować kilka prostych trików, które pozwolą podnieść funkcjonalność łazienki.

Dobrze zagospodarowany przedpokój

Myśląc o tym, jak urządzić małe wnętrze, często pomija się przedpokój. Warto jednak pamiętać, że przedpokój to dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania, którą można potraktować jako idealne miejsce na schowki, szafki na buty czy szafy pod zabudowę. Dobrze zagospodarowany przedpokój powinien uwzględniać miejsce dla wszystkich ubrań, butów i dodatków, które warto mieć pod ręką. Przedpokój to doskonałe miejsce na garderobę na kurtki, a także sezonowe dekoracje czy inne przedmioty, które nie są ciągle w użyciu. Warto pamiętać, że im więcej przedmiotów pozostaje na widoku, tym mniejsze wydaje się mieszkanie, dlatego niezwykle istotne jest to, aby odpowiednio zaplanować rozmieszczenie wszystkich szaf, szafek, regałów i innych miejsc do przechowywania.

Ważną rolę w aranżacji małego mieszkania odgrywa podłoga

Świetną wskazówką dotyczącą tego, jak zaaranżować małe mieszkanie w bloku jest położenie w całej strefie dziennej tego samego rodzaju podłogi. Daje to wrażenie otwartego i optycznie powiększonego mieszkania, a dodatkowo całość upraszcza wystrój.Równie dobrym rozwiązaniem będzie położenie w łazience i kuchni lub przestrzeni, gdzie znajduje się aneks kuchenny, płytek lub kafelków odpornych na wilgoć i łatwych do utrzymania w czystości, a w pozostałej części strefy dziennej np. drewna. Zdecydowanie lepiej będzie zrezygnować ze wzorzystych płytek lub płytek o małym formacie, szczególnie tych w ciemnych kolorach. Zbyt wiele wzorów i kolorów z pewnością przytłoczą małe mieszkanie.

Małe mieszkanie - jakie kolory sprawdzą się najlepiej?

Podstawą harmonijnie urządzonego mieszkania jest przede wszystkim baza, a w szczególności kolory ścian, które powinny mieć jasne barwy. Właśnie dlatego warto postawić na jasne kolory, w tym szarości, beże czy biele. Urządzając małe mieszkanie, warto również zastanowić się nad tym, w jakim stylu ma być ono urządzone. W mieszkaniu o niewielkim metrażu (np. 35 m² czy 40 m²) najlepiej sprawdzą się dodatki w stylu skandynawskim czy minimalistycznym, które nie przytłaczają małego metrażu, ale wręcz przeciwnie - świetnie go uzupełniają. Tutaj nasuwa się pytanie, jak w takim razie udekorować małe mieszkanie, żeby wydobyć z niego jak najwięcej. Odpowiedź jest prosta - w tym przypadku również najlepiej sprawdzi się minimalizm. Znacznie lepiej kupić mniej ozdób, które są jakościowe, niż kupić zbyt wiele dekoracji, które tylko niepotrzebnie zagracą pomieszczenie.

Jak urządzić małe mieszkanie - jak optycznie powiększyć przestrzeń?

W małej przestrzeni szczególnie ważne jest optyczne powiększenie mieszkania. Z pomocą w tej kwestii przychodzą lustra, które zawieszone w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej wysokości sprawiają wrażenie większego, bardziej przestronnego wnętrza. Lustra mogą z powodzeniem ukryć niedociągnięcia powstałe w trakcie remontu, a także stać się klasycznym i pięknym dodatkiem aranżacyjnym. Lustrzane odbicie tworzy iluzję, która dodaje klasy i optycznie powiększa pomieszczenie. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń co do tego, ile i gdzie mają znaleźć się lustra. Mogą się one pojawić zarówno w salonie, jak i kuchni, czy nawet sypialni.

Podczas urządzania małego mieszkania, nie należy zapominać również o oświetleniu. Za pomocą kinkietów, punktowych lamp lub zestawów diodowych znajdujących się we wnękach czy w podwieszanym suficie można podkreślić poszczególne elementy wystroju wnętrza, optycznie powiększając przestrzeń. Efekt podobnego złudzenia optycznego mogą również dać fototapety z odpowiednim wzorem i kolorami. Ważne, aby wybrać fototapetę z efektem tzw. głębi. Oznacza to, że najlepiej sprawdzą się widoki z pejzażem górskim, miejskie panoramy czy przestrzenne obrazy.

Antresola, czyli pomysł na małe wnętrze

Antresola to rodzaj półpiętra czy też dodatkowej kondygnacji, którą można wygospodarować w mieszkaniu. Pozwala ona na uzyskanie dodatkowego metrażu użytkowego, co jest szczególnie istotne w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Można na niej zaaranżować sypialnię, własne biuro czy biblioteczkę. Należy jednak pamiętać, że antresola może przyczyniać się do obciążenia konstrukcji budynku. Właśnie dlatego nie w każdym mieszkaniu możliwe będzie zrealizowanie projektu antresoli, dlatego warto skonsultować tę kwestię z projektantem lub architektem.

Jak praktycznie urządzić małe mieszkanie — podsumowanie

Aranżacja małych wnętrz wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, które posiadają architekci wnętrz, specjaliści home stagingu czy nawet firmy deweloperskie. Jako Dombud S.A. przygotowujemy trójwymiarowe aranżacje, które projektujemy dla poszczególnych inwestycji. Właściciele małych mieszkań wcale nie muszą być skazani tylko na siebie. Decydując się na zakup naszego mieszkania, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zaprojektują funkcjonalne, przestronne i stylowe wnętrza. W przypadku kiedy nie wiesz, jak zagospodarować małe mieszkanie, warto oddać to zadanie profesjonalistom. W Dombud S.A. wiemy, jak zaprojektować małe mieszkanie zgodnie z potrzebami klientów.