Mieszkanie pod klucz - co obejmuje i jak sfinansować wykończenie mieszkania pod klucz?

mieszkanie pod klucz

Zakup mieszkania to poważna, życiowa decyzja. Należy dobrze się do niej przygotować i dokonać wielu kluczowych wyborów, zanim będziemy mogli wprowadzić się do nowego mieszkania. Jednym z nich jest kwestia wykończenia lokalu. Najczęściej kupujący większą wagę przywiązują do ceny końcowej nieruchomości i mieszkanie odbierają w stanie deweloperskim, jednak warto rozważyć nabycie mieszkania wykończonego pod klucz.

Co oznacza mieszkanie "pod klucz"?

Mieszkanie w stanie pod klucz oznacza, że otrzymamy lokal gotowy do zamieszkania, w którym wykonano wszystkie prace wykończeniowe. Standard wykończenia różnić się może w zależności od dewelopera, natomiast zazwyczaj obejmuje wykonanie gładzi, położenie podłóg i płytek, pomalowanie ścian i sufitów, przeróbki instalacji elektrycznych, rtv oraz wodno-kanalizacyjnych, zamontowanie drzwi wewnętrznych oraz kompleksowe wykończenie łazienki a w niektórych wariantach także i kuchni.

Poznaj naszą ofertę nowych mieszkań na sprzedaż

Mieszkanie pod klucz a stan deweloperski mieszkania - różnice

Mieszkanie w stanie deweloperskim a apartament pod klucz to lokale różniące się od siebie stopniem zaawansowania prac. W przypadku pierwszego nabywamy mieszkanie przygotowane do dalszych prac wykończeniowych. Wykonana jest już wylewka cementowa, położone są tynki na ścianach, jest również rozprowadzona instalacja wodna, kanalizacyjna i elektryczna. Są zamontowane okna i drzwi zewnętrze. Dalszy remont mieszkania musimy przeprowadzić samodzielnie lub zlecić dowolnej ekipie. Stan mieszkania pod klucz natomiast pozwala na niemal natychmiastowe w nim zamieszkanie. Wystarczy dokupić meble, wstawić je do środka i można się wprowadzać do Twojego mieszkania.

Kup nowy dom od dewelopera po atrakcyjnej cenie

Ile kosztuje wykończenie mieszkania "pod klucz"?

Wykończenie nowego mieszkania pod klucz jest usługą dodatkowo płatną. Jej cena waha się w zależności od wybranego standardu wykończenia, pełnego zakresu prac a nawet od ilości m2 mieszkania. Firmy deweloperskie dają swoim klientom możliwość wyboru jednego z kilku gotowych pakietów. Należy jednak pamiętać, że deweloperzy podchodzą elastycznie do każdego klienta i jego możliwości finansowych, zatem koszt wykończenia wnętrza i cena zakupu takiego mieszkania za metr kwadratowy może się od siebie różnić.

Ważną zaletą takiego rozwiązania jest to, że w momencie zakupu mieszkania znamy jego cenę ostateczną. To komfort i wewnętrzny spokój, na który warto postawić. Nabywając natomiast mieszkanie w standardzie deweloperskim i chcąc samodzielnie je wykończyć, należy się liczyć z niedoszacowaniem łącznych kosztów o około 10 - 20%. Jeśli zatem już na starcie podejmiemy decyzję o zakupie nowego mieszkania pod klucz, unikniemy tych nieprzewidzianych i niespodziewanych wydatków, jakie mogą wyniknąć w trakcie wykańczania lokalu.

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Samodzielne wykończenie swojego mieszkania to proces bardzo czasochłonny i długotrwały. Wykańczanie mieszkania na własną rękę trwa bowiem od 3 do 6 miesięcy. Znacznie więcej czasu poświęcamy na wybór materiałów i oczekiwanie na ich dostawę a także jesteśmy zmuszeni poszukać sprawdzonych podwykonawców. Do tego dochodzi nadzorowanie prac wynajętej ekipy remontowej i pilnowanie terminowości w realizacji projektu. Decydując się na zakup mieszkania z wykończeniem pod klucz owszem, płacimy na wstępie więcej, ale oszczędzamy wiele czasu. Nie musimy go poświęcać na długie i żmudne poszukiwania fachowców i oczekiwać na ich "wolne terminy". Na naprawdę dobrych specjalistów trzeba często czekać nawet i kilka miesięcy. Tymczasem zlecając to deweloperowi, firma wykończeniowa zajmie się swoimi pracami jeszcze na etapie budowy nieruchomości, dzięki czemu szybciej zamieszkamy u siebie w domu lub wynajmiemy mieszkanie lokatorom.

Jak sfinansować wykończenie mieszkania "pod klucz"?

Nabywca, który dokona zakupu mieszkania z pakietem wykończenia, musi zapłacić o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. Podobną kwotę należy przeznaczyć na taką usługę, chcąc zlecić ją samodzielnie innym ekipom remontowym.

Skąd pozyskać pieniądze na zakup mieszkania w Bydgoszczy lub innym dużym mieście i jego urządzenie, jeśli nie posiadamy tylu oszczędności? Można się ubiegać o kredyt hipoteczny w banku, który będzie obejmować również koszt wykończenia mieszkania. Warto z tej możliwości skorzystać, ponieważ kredyt hipoteczny zazwyczaj jest tańszy ze względu na znacznie niższe oprocentowanie niż jakikolwiek zaciągany później kredyt gotówkowy.

Jak uzyskać mieszkanie "pod klucz" - krok po kroku

Zakup mieszkania pod klucz od dewelopera nieco różni się od procedury nabycia lokalu w standardzie deweloperskim. Oto co musimy zrobić krok po kroku, aby stać się właścicielem mieszkania gotowe do wprowadzenia:

KROK 1

Sprawdź oferty deweloperów w interesującej Cię okolicy i dokładnie porównaj je. Ważne jest nie tylko, jaki otrzymamy od nich cennik. Zwróć uwagę przede wszystkim na standard wykończenia oferowanego mieszkania i zakres prac proponowanych w poszczególnych pakietach. Porównaj także lokalizację, metraż i funkcjonalność rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu.

KROK 2

Podpisz umowę z wybranym deweloperem oraz dopełnij formalności w sytuacji zaciągania kredytu hipotetycznego.

KROK 3

Wybierz pakiet wykończeniowy. Wiąże się to często ze spotkaniem z projektantem, który pomaga w wyborze materiałów wykończeniowych, a także w samej aranżacji wnętrza. Jest to często architekt, który doskonale wykorzystuje potencjał lokalu, uzyskując komfortowe i funkcjonalne mieszkanie . Warto pamiętać, że z reguły oferowane pakiety w większości firm nie są sztywne i możesz zażyczyć sobie dodatkowe prace remontowe.

KROK 4

Zaakceptuj przedstawiony projekt wykończenia lokalu, uwzględniający wybrany przez Ciebie pakiet a także wszelkie uzgodnienia indywidualne.

KROK 5

Teraz pozostaje Tobie tylko czekać na wybudowanie mieszkania i wykończenie wnętrz zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

KROK 6

Najprzyjemniejszy etap - odbiór mieszkania pod klucz. Dokładnie sprawdź, czy wszystko zostało wykonane tak, jak było ustalone w umowie oraz na projekcie. W razie wystąpienia jakichkolwiek wad czy usterek zgłoś je w protokole odbioru do dewelopera. Wykonawca jest bowiem zobowiązany do ich usunięcia.

Co sprawdzić odbierając mieszkanie "pod klucz" od dewelopera?

Niestety, nie mamy możliwości kontrolowania przebiegu prac w trakcie ich wykonywania. Stąd tak ważne jest, aby dokładnie zwrócić uwagę na wszelkie elementy wykończeniowe przy odbiorze lokalu. Warto umówić się na odbiór w ciągu dnia tak, aby móc przyjrzeć się wszystkiemu w naturalnym świetle. Miej przy sobie dokumenty i projekt wraz z wykazem prac i materiałów i porównaj, czy wszystko zostało wykonane. Szczególną uwagę zwróć na jakość tynków i powłoki malarskiej, zwłaszcza czy nie ma pęknięć i wybrzuszeń. Przyjrzyj się ułożeniu płytek i posadzek, a także sposobowi montażu stolarki i urządzeń w kuchni oraz w łazience.

Coraz więcej nabywców przychodzi na odbiór mieszkania pod klucz z fachowcem. Szybko i sprawnie a przede wszystkim w sposób profesjonalny sprawdzi on jakość wykończenia mieszkania, trafnie wskazując występujące usterki.

Czy zakup mieszkania pod klucz się opłaca?

Czy zakup mieszkania wykończonego pod klucz jest opłacalny? Większość kupujących mieszkanie z pewnością zadaje sobie to pytanie. Zdecydowanie jest to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż do lokalu wprowadzimy się szybciej. Wynika to z tego, że ekipa odpowiedzialna za wykończenie wnętrza wraz z montażem rozpoczyna swoje prace jeszcze na długo przed oficjalnym odbiorem budynku.

Koszt zakupu takiego mieszkania, owszem, jest wyższy niż lokalu oddawanego w stanie deweloperskim. Plusem jednak jest to, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny w kwocie uwzględniającej wykończenie. Ponadto, dokonując zakupu produktów wykończeniowych wraz z usługą montażu, są one opodatkowane 8% stawką vat, a nie 23%.

Warto dodać, że zakup wykończonego mieszkania wiąże się też z bezpieczeństwem. Na wszystkie wykonane i zamontowane elementy obowiązuje dwuletnia rękojmia. Dokonując wykończenia mieszkania we własnym zakresie i montażu nie jest to możliwe.

Czy warto jednak korzystać z oferty wykończenia mieszkania pod klucz, czy lepiej pozostać przy standardzie deweloperskim lub zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, pozostaje indywidualną decyzją nabywcy, zależną od wielu parametrów.

Kompleksowe wykończenie pod klucz mieszkania - realizacje naszej firmy

Mieszkania wykończone pod klucz są specjalnością firmy Dombud S.A. Jeśli chcesz skorzystać z tej usługi, nie wahaj się dłużej i skontaktuj się z naszymi pracownikami. Dzięki naszej wiedzy i ogromnemu doświadczeniu znamy potrzeby klientów. Z przyjemnością pokażemy, co możemy dla Ciebie zrobić celem personalizacji Twojego nowo nabytego lokalu i zaprezentujemy nasze dotychczasowe realizacje mieszkań pod klucz w największych miastach Polski. Wybierz jeden z pakietów wykończenia mieszkania, dopasowanych do twojego budżetu, a całą resztą zajmiemy się my.