Mieszkanie pod klucz - co obejmuje i jak sfinansować wykończenie mieszkania pod klucz?

mieszkanie pod klucz

Zakup mieszkania to poważna, życiowa decyzja. Należy dobrze się do niej przygotować i dokonać wielu kluczowych wyborów, zanim będziemy mogli wprowadzić się do nowego mieszkania. Jednym z nich jest kwestia wykończenia lokalu. Najczęściej kupujący większą wagę przywiązują do ceny końcowej nieruchomości i mieszkanie odbierają w stanie deweloperskim, jednak warto rozważyć nabycie mieszkania wykończonego pod klucz.

Co oznacza mieszkanie "pod klucz"?

Mieszkanie w stanie pod klucz oznacza, że otrzymamy lokal gotowy do zamieszkania, w którym wykonano wszystkie prace wykończeniowe. Standard wykończenia różnić się może w zależności od dewelopera, natomiast zazwyczaj obejmuje wykonanie gładzi, położenie podłóg i płytek, pomalowanie ścian i sufitów, przeróbki instalacji elektrycznych, rtv oraz wodno-kanalizacyjnych, zamontowanie drzwi wewnętrznych oraz kompleksowe wykończenie łazienki a w niektórych wariantach także i kuchni.

Mieszkanie pod klucz a stan deweloperski mieszkania - różnice

Mieszkanie w stanie deweloperskim a apartament pod klucz to lokale różniące się od siebie stopniem zaawansowania prac. W przypadku pierwszego nabywamy mieszkanie przygotowane do dalszych prac wykończeniowych. Wykonana jest już wylewka cementowa, położone są tynki na ścianach, jest również rozprowadzona instalacja wodna, kanalizacyjna i elektryczna. Są zamontowane okna i drzwi zewnętrze. Dalszy remont mieszkania musimy przeprowadzić samodzielnie lub zlecić dowolnej ekipie. Stan mieszkania pod klucz natomiast pozwala na niemal natychmiastowe w nim zamieszkanie. Wystarczy dokupić meble, wstawić je do środka i można się wprowadzać do Twojego mieszkania.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania "pod klucz"?

Wykończenie nowego mieszkania pod klucz jest usługą dodatkowo płatną. Jej cena waha się w zależności od wybranego standardu wykończenia, pełnego zakresu prac a nawet od ilości m2 mieszkania. Firmy deweloperskie dają swoim klientom możliwość wyboru jednego z kilku gotowych pakietów. Należy jednak pamiętać, że deweloperzy podchodzą elastycznie do każdego klienta i jego możliwości finansowych, zatem koszt wykończenia wnętrza i cena zakupu takiego mieszkania za metr kwadratowy może się od siebie różnić.

Ważną zaletą takiego rozwiązania jest to, że w momencie zakupu mieszkania znamy jego cenę ostateczną. To komfort i wewnętrzny spokój, na który warto postawić. Nabywając natomiast mieszkanie w standardzie deweloperskim i chcąc samodzielnie je wykończyć, należy się liczyć z niedoszacowaniem łącznych kosztów o około 10 - 20%. Jeśli zatem już na starcie podejmiemy decyzję o zakupie nowego mieszkania pod klucz, unikniemy tych nieprzewidzianych i niespodziewanych wydatków, jakie mogą wyniknąć w trakcie wykańczania lokalu.

Ile trwa wykończenie mieszkania pod klucz?

Samodzielne wykończenie swojego mieszkania to proces bardzo czasochłonny i długotrwały. Wykańczanie mieszkania na własną rękę trwa bowiem od 3 do 6 miesięcy. Znacznie więcej czasu poświęcamy na wybór materiałów i oczekiwanie na ich dostawę a także jesteśmy zmuszeni poszukać sprawdzonych podwykonawców. Do tego dochodzi nadzorowanie prac wynajętej ekipy remontowej i pilnowanie terminowości w realizacji projektu. Decydując się na zakup mieszkania z wykończeniem pod klucz owszem, płacimy na wstępie więcej, ale oszczędzamy wiele czasu. Nie musimy go poświęcać na długie i żmudne poszukiwania fachowców i oczekiwać na ich "wolne terminy". Na naprawdę dobrych specjalistów trzeba często czekać nawet i kilka miesięcy. Tymczasem zlecając to deweloperowi, firma wykończeniowa zajmie się swoimi pracami jeszcze na etapie budowy nieruchomości, dzięki czemu szybciej zamieszkamy u siebie w domu lub wynajmiemy mieszkanie lokatorom.

Jak sfinansować wykończenie mieszkania "pod klucz"?

Nabywca, który dokona zakupu mieszkania z pakietem wykończenia, musi zapłacić o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. Podobną kwotę należy przeznaczyć na taką usługę, chcąc zlecić ją samodzielnie innym ekipom remontowym.

Skąd pozyskać pieniądze na zakup mieszkania w Bydgoszczy lub innym dużym mieście i jego urządzenie, jeśli nie posiadamy tylu oszczędności? Można się ubiegać o kredyt hipoteczny w banku, który będzie obejmować również koszt wykończenia mieszkania. Warto z tej możliwości skorzystać, ponieważ kredyt hipoteczny zazwyczaj jest tańszy ze względu na znacznie niższe oprocentowanie niż jakikolwiek zaciągany później kredyt gotówkowy.

Jak uzyskać mieszkanie "pod klucz" - krok po kroku

Zakup mieszkania pod klucz od dewelopera nieco różni się od procedury nabycia lokalu w standardzie deweloperskim. Oto co musimy zrobić krok po kroku, aby stać się właścicielem mieszkania gotowe do wprowadzenia:

KROK 1

Sprawdź oferty deweloperów w interesującej Cię okolicy i dokładnie porównaj je. Ważne jest nie tylko, jaki otrzymamy od nich cennik. Zwróć uwagę przede wszystkim na standard wykończenia oferowanego mieszkania i zakres prac proponowanych w poszczególnych pakietach. Porównaj także lokalizację, metraż i funkcjonalność rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu.

KROK 2

Podpisz umowę z wybranym deweloperem oraz dopełnij formalności w sytuacji zaciągania kredytu hipotetycznego.

KROK 3

Wybierz pakiet wykończeniowy. Wiąże się to często ze spotkaniem z projektantem, który pomaga w wyborze materiałów wykończeniowych, a także w samej aranżacji wnętrza. Jest to często architekt, który doskonale wykorzystuje potencjał lokalu, uzyskując komfortowe i funkcjonalne mieszkanie . Warto pamiętać, że z reguły oferowane pakiety w większości firm nie są sztywne i możesz zażyczyć sobie dodatkowe prace remontowe.

KROK 4

Zaakceptuj przedstawiony projekt wykończenia lokalu, uwzględniający wybrany przez Ciebie pakiet a także wszelkie uzgodnienia indywidualne.

KROK 5

Teraz pozostaje Tobie tylko czekać na wybudowanie mieszkania i wykończenie wnętrz zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

KROK 6

Najprzyjemniejszy etap - odbiór mieszkania pod klucz. Dokładnie sprawdź, czy wszystko zostało wykonane tak, jak było ustalone w umowie oraz na projekcie. W razie wystąpienia jakichkolwiek wad czy usterek zgłoś je w protokole odbioru do dewelopera. Wykonawca jest bowiem zobowiązany do ich usunięcia.

Co sprawdzić odbierając mieszkanie "pod klucz" od dewelopera?

Niestety, nie mamy możliwości kontrolowania przebiegu prac w trakcie ich wykonywania. Stąd tak ważne jest, aby dokładnie zwrócić uwagę na wszelkie elementy wykończeniowe przy odbiorze lokalu. Warto umówić się na odbiór w ciągu dnia tak, aby móc przyjrzeć się wszystkiemu w naturalnym świetle. Miej przy sobie dokumenty i projekt wraz z wykazem prac i materiałów i porównaj, czy wszystko zostało wykonane. Szczególną uwagę zwróć na jakość tynków i powłoki malarskiej, zwłaszcza czy nie ma pęknięć i wybrzuszeń. Przyjrzyj się ułożeniu płytek i posadzek, a także sposobowi montażu stolarki i urządzeń w kuchni oraz w łazience.

Coraz więcej nabywców przychodzi na odbiór mieszkania pod klucz z fachowcem. Szybko i sprawnie a przede wszystkim w sposób profesjonalny sprawdzi on jakość wykończenia mieszkania, trafnie wskazując występujące usterki.

Czy zakup mieszkania pod klucz się opłaca?

Czy zakup mieszkania wykończonego pod klucz jest opłacalny? Większość kupujących mieszkanie z pewnością zadaje sobie to pytanie. Zdecydowanie jest to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż do lokalu wprowadzimy się szybciej. Wynika to z tego, że ekipa odpowiedzialna za wykończenie wnętrza wraz z montażem rozpoczyna swoje prace jeszcze na długo przed oficjalnym odbiorem budynku.

Koszt zakupu takiego mieszkania, owszem, jest wyższy niż lokalu oddawanego w stanie deweloperskim. Plusem jednak jest to, że możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny w kwocie uwzględniającej wykończenie. Ponadto, dokonując zakupu produktów wykończeniowych wraz z usługą montażu, są one opodatkowane 8% stawką vat, a nie 23%.

Warto dodać, że zakup wykończonego mieszkania wiąże się też z bezpieczeństwem. Na wszystkie wykonane i zamontowane elementy obowiązuje dwuletnia rękojmia. Dokonując wykończenia mieszkania we własnym zakresie i montażu nie jest to możliwe.

Czy warto jednak korzystać z oferty wykończenia mieszkania pod klucz, czy lepiej pozostać przy standardzie deweloperskim lub zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, pozostaje indywidualną decyzją nabywcy, zależną od wielu parametrów.

Kompleksowe wykończenie pod klucz mieszkania - realizacje naszej firmy

Mieszkania wykończone pod klucz są specjalnością firmy Dombud S.A. Jeśli chcesz skorzystać z tej usługi, nie wahaj się dłużej i skontaktuj się z naszymi pracownikami. Dzięki naszej wiedzy i ogromnemu doświadczeniu znamy potrzeby klientów. Z przyjemnością pokażemy, co możemy dla Ciebie zrobić celem personalizacji Twojego nowo nabytego lokalu i zaprezentujemy nasze dotychczasowe realizacje mieszkań pod klucz w największych miastach Polski. Wybierz jeden z pakietów wykończenia mieszkania, dopasowanych do twojego budżetu, a całą resztą zajmiemy się my.