Rynek pierwotny a wtórny? Które mieszkanie wybrać?

Rynek pierwotny a wtórny

Skoro tutaj zaglądasz, to oznacza, że właśnie została podjęta decyzja: kupujemy mieszkanie. Ale przed Tobą jest kolejna: wybrać rynek pierwotny czy wtórny - mieszkania nowe czy używane? Nie podejmiemy jej za Ciebie, ale postaramy się przedstawić najważniejsze różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i rynkiem wtórnym. Przeanalizujemy wady i zalety obu rozwiązań i będziesz wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę przeglądając dostępne oferty.

Definicja rynku pierwotnego i wtórnego

Na początku wyjaśnijmy czym się charakteryzuje rynek wtórny a pierwotny. Pojęcie „rynek pierwotny” dotyczy nieruchomości nowych, sprzedawanych w ramach inwestycji deweloperskich. Są to nieużywane dotąd mieszkania lub domy, a także lokale usługowe, a jedną ze stron transakcji zawsze jest inwestor, czyli spółdzielnia lub deweloper. Decydując się na zakup nowego lokalu z rynku pierwotnego, zazwyczaj mamy szeroki wybór metrażu i układu lokalu, a także terminów oddania inwestycji do użytku.

Rynek wtórny natomiast to zakup mieszkania „z drugiej ręki”, które w momencie trafienia do sprzedaży jest już własnością innej osoby fizycznej lub prawnej.

Różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym

Orientujemy się już w temacie: co to jest rynek pierwotny i wtórny - różnice wyjaśnimy w tekście poniżej. Pierwszą z nich już omówiliśmy wcześniej - mieszkanie na rynku pierwotnym kupujemy od inwestora, natomiast na rynku wtórnym od właściciela. Ponadto w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego konieczne będzie jego wykończenie, używane jest już z reguły urządzone i można się do niego wprowadzić niemal od razu po dokonaniu transakcji. Trzeba zatem porządnie się zastanowić, jakie mamy oczekiwania wobec mieszkania i wówczas podjąć decyzję, co dla nas będzie najlepsze - czy bierzemy pod uwagę rynek pierwotny czy rynek wtórny.

Mieszkanie z rynku pierwotnego - zalety i wady

W ostatnich latach zauważalny jest ogromny wzrost zainteresowania mieszkaniami na pierwotnym rynku nieruchomości i często dochodzi do transakcji sprzedaży jeszcze na etapie „dziury w ziemi”. Dlaczego zakup nieruchomości z rynku pierwotnego przechodzi tak wielkie ożywienie? Poniżej charakteryzujemy po krótce rynek pierwotny - zalety i jego wady.

Jakie są zalety mieszkania od dewelopera?

W przypadku rynku pierwotnego, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, otrzymujemy mieszkanie nowoczesne w nowym budownictwie. To wysokiej jakości materiały wykonania i współczesne technologie. To także szereg udogodnień tj. windy, garaże podziemne czy przestronne tarasy, a także monitoring i ochrona. Ponadto, kupując nowe mieszkanie z rynku pierwotnego na wczesnym etapie budowy, możemy mieć wpływ na projekt i w miarę możliwości możemy ustalić rozmieszczenie ścian i liczbę pokoi. Jesteśmy jego pierwszym właścicielem i jak zostanie mieszkanie zaaranżowane, zależy od nas.

Jeśli nie czujemy się w temacie urządzania wnętrz dobrze, coraz częściej można zakupić nowe mieszkanie wykończone „pod klucz” - z pomalowanymi ścianami, położonymi podłogami i z białym montażem, a nawet z częścią sprzętów i wyposażenia.

W trakcie mieszkania już w nowym lokalu może się jednak okazać, że nie spełnia on pewnych naszych oczekiwań. Możemy być pewni, że nie powinniśmy mieć większych problemów ze sprzedażą nieruchomości i szybko znajdziemy nabywcę na takie mieszkanie.

Jakie są wady mieszkania od dewelopera?

Rynek pierwotny to nowe nieruchomości. Czy mieszkanie w stanie deweloperskim może mieć zatem jakieś wady? Owszem. Jest to oferta dla tych, którym „nie pali się grunt pod nogami” i cierpliwie mogą czekać na odbiór mieszkania nawet i dwa lata. Mieszkanie na rynku pierwotnym bowiem najczęściej kupujemy dużo wcześniej, zanim zostanie wybudowane. Co za tym idzie? Na rynku pierwotnym trzeba zapłacić za mieszkanie, które kupujemy na podstawie projektu przedstawionego na prospekcie czy oglądając makietę osiedla. Nie mamy możliwości fizycznego obejrzenia mieszkania.

Oprócz zapoznania się z projektem lokalu, należy również sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy, aby upewnić się, że pod oknami nie będziemy mieć kolejnego placu budowy kolejnego osiedla bądź drogi szybkiego ruchu.

Mieszkanie z rynku wtórnego - zalety i wady

Rynek mieszkań używanych również ma szereg zalet, choć pozornie może wydawać się inaczej. Tutaj warunki dyktują właściciele mieszkań i można trafić na naprawdę fajną ofertę, zależną od stanu nieruchomości. Dla kogo kupno mieszkania z rynku wtórnego jest dobrym rozwiązaniem?

Jakie zalety mają mieszkania z rynku wtórnego?

Mieszkania i domy z rynku wtórnego wyróżnia przede wszystkim doskonała lokalizacja. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym mamy do wyboru lokale umiejscowione zazwyczaj w centrum miasta lub w ciekawym dzielnicach, doskonale skomunikowanych i zagospodarowanych, z rozwiniętą całą infrastrukturą. W przypadku rynku wtórnego kupujemy zazwyczaj mieszkanie, w okolicy którego funkcjonują już przedszkola, szkoły i sklepy osiedlowe.

Poza tym, kupując nieruchomości na rynku wtórnym, widzimy, za co płacimy. Kupujemy bowiem lokal już istniejący, który możemy fizycznie obejrzeć i ocenić. Możemy nawet wcześniej zapoznać się z sąsiadami i dowiedzieć od nich jak najwięcej o komforcie mieszkania w wybranej okolicy.

Jakie wady mają mieszkania z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może nas jednak zaskoczyć nieprzewidzianymi wcześniej wydatkami. Może się okazać, że pewne nakłady finansowe będzie trzeba przeznaczyć na remont. Nawet jeśli wcześniej zakładaliśmy konieczność wykonania remontu, zakres oraz koszty mogą nas niemiło zaskoczyć.

Rynek pierwotny a wtórny - koszty zakupu mieszkania

Rynek pierwotny a wtórny - najważniejsze różnice już znamy. Teraz przyjrzyjmy się samym kosztom związanym z zakupem mieszkania. Po dłuższej analizie okazuje się, że trudno jest jednoznacznie określić, czy zakup nieruchomości z rynku wtórnego jest tańszy od mieszkania na nowych osiedlach. Zależy to bowiem od lokalizacji, udogodnień w okolicy dla mieszkańców, a także od standardu inwestycji i renomy dewelopera, który wybudował osiedle. Porównując oferty, należy wziąć również pod uwagę różnice w kosztach podatkowych. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego mamy dodatkowe koszty, gdyż jest to transakcja obciążona koniecznością zapłacenia 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, jesteśmy zwolnieni z konieczności odprowadzenia podatku PCC. Wynika to z tego, że wskazana przez dewelopera cena nieruchomości z rynku pierwotnego zawiera już podatek VAT.

W przypadku taksy notarialnej i kosztów sądowych natomiast nie ma znaczenia, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W każdym przypadku musimy doliczyć koszty notarialne.

Rynek pierwotny czy wtórny - co wybrać?

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu i okazuje się, że wybrać mieszkanie wcale nie jest łatwo. Ofert nieruchomości na rynku zarówno pierwotnym jak i wtórnym jest naprawdę wiele a z konsekwencjami naszej decyzji będziemy musieli zmagać się przez kolejne lata. Często bowiem zakup mieszkania jest finansowany kredytem, zaciąganym nawet i na kilkadziesiąt lat. Osoby o niższych zarobkach i mniejszej zdolności kredytowej chętnej wybierają mieszkania, w które mogą włożyć początkowo mniej pieniędzy, a później stopniowo dokładać, dokonując remontu i dla nich kupno mieszkania na rynku wtórnym jest najlepszym rozwiązaniem. Oprócz przeanalizowania własnej sytuacji finansowej, trzeba wziąć jednak pod uwagę wszystkie wspomniane przez nas wcześniej zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego, mieszczącego się zazwyczaj w blokach z wielkiej płyty, ale w doskonałej lokalizacji, blisko szkół i sklepów oraz z łatwym dojazdem do pracy.

Część z nas jednak pomimo świadomości wysokich kosztów zakupu nieruchomości, koniecznych do poniesienia już na starcie, zwraca uwagę bardziej na zalety nieruchomości z rynku pierwotnego i decyduje się na niezamieszkałe dotąd przez nikogo mieszkanie. A zanim się do niego wprowadzimy, musimy ponieść całkiem niemałe koszty wykończenia i wyposażenia.

Zatem widzimy, że trudno jednoznaczne określić, czy wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji i sytuacji samego nabywcy. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony i trzeba zadecydować, które z nich lepiej zaspokoją mieszkaniowe potrzeby, a jednocześnie uwzględnią możliwości finansowe kupującego. Nie udzieliliśmy więc jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi, jaką najlepiej podjąć decyzję, natomiast pokazaliśmy, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego. Być może dzięki temu kupno nieruchomości będzie, choć odrobinę łatwiejsze.