Stan deweloperski mieszkania lub domu - co wchodzi w skład i ile kosztuje?

stan deweloperski

Pomiędzy realizacją stanu surowego a wykończeniem pod klucz występuje etap pośredni w postaci stanu deweloperskiego. Zgodnie z definicją stan deweloperski określa standard wykończenia mieszkania lub domu pochodzącego z rynku pierwotnego. Oznacza on zakończenie wszelkich prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni na zewnątrz i wewnątrz budynku. Czy warto w niego inwestować? Co dokładnie obejmuje stan deweloperski? Ile ta usługa kosztuje? A także jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi trudnościami i niewywiązywaniem się z warunków umowy przez dewelopera.

Stan deweloperski - co to oznacza?

Rynek pierwotny oferujący nowe domy wypracował dwa pojęcia przygotowania lokali do przekazania właścicielom. Są to stan deweloperski oraz wykończenie „pod klucz”, wchodzące w skład oferty firmy DOMBUD S.A. Stan deweloperski obejmuje zamknięcie domu (drzwi i okna) oraz wykonanie wylewek, tynków, instalacji wodno-kanalizacyjnych z kotłem grzewczym, grzejników, poprowadzenie instalacji elektrycznej (wraz z gniazdkami i włącznikami), często także domofon.

Klienci często zadają nam pytanie „jak wygląda stan deweloperski mieszkania?” i nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi - decyzje dotyczące wykończenia lokalu ustalane są indywidualnie. Każdy deweloper wyznaje własną zasadę i definicję stanu deweloperskiego mieszkania lub domu. Decydując się zakup nowego domu na przykład w Katowicach, warto zapytać dewelopera sprzedającego nieruchomość w stanie deweloperskim, na jakie dokładnie wykończenie możemy liczyć. W przypadku firmy DOMBUD S.A. rozmowa z nowymi nabywcami nieruchomości rozpoczyna się od ustalenia oczekiwań klientów i wyjaśnienia co to jest stan deweloperski budynku.

Stan deweloperski mieszkania a stan deweloperski domu - różnice 

W skład stanu deweloperskiego mieszkania i domu wchodzi odmienny zakres prac wykończeniowych. To, w jaki sposób dokładnie będzie wykończony lokal zależy od ustaleń dewelopera i przyszłego właściciela, a także wyboru samej firmy deweloperskiej.

Co obejmuje stan deweloperski mieszkania

 • tynki wewnętrzne w lokalu, 
 • elewacja zewnętrzna budynku,
 • wykonanie dachu wraz z orynnowaniem,
 • wstępne przygotowanie ścian i sufitów, 
 • montaż drzwi wejściowych, 
 • wykonanie parapetów (wewnętrzne i zewnętrzne),
 • montaż okien,
 • wykonanie wylewki na posadzkę,
 • przygotowanie podłóg, 
 • grzejniki,
 • instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe wewnątrz i na zewnątrz budynku

O szczegółach zakresu prac związanych z wykończeniem mieszkania decyduje nabywca nieruchomości w porozumieniu z deweloperem. Jednak należy pamiętać, że na tym etapie nie wyposaża się lokalu w meble, nie montuje się również drzwi w poszczególnych pomieszczeniach, ani nie kładzie się płytek. Mieszkanie gotowe do zamieszkania zakłada usługa wykończenia pod klucz. 

Co obejmuje stan deweloperski domu?

Poza wymienionymi w przypadku mieszkania usługami, stan deweloperski domu zawiera także:

 • wykonanie dachu wraz z orynnowaniem,
 • ocieplenie dachu i budynku (elewacji), 
 • ogrodzenie, 
 • zagospodarowanie ogrodu/działki, 
 • miejsca parkingowe, 
 • ocieplenie budynku,
 • montaż rur spustowych, 
 • montaż schodów, 
 • ogrodzenie balkonu/tarasu balustradami,
 • droga dojazdowa,
 • płyty gipsowo-kartonowe.

Stan deweloperski domu obejmuje również prace związane z wykończeniem obiektu mieszkalnego. Przygotowane w ten sposób domy nie jest jednak gotowe do zamieszkania - są one jedynie przygotowane do dalszej aranżacji. Dokładną odpowiedź na pytanie “co to znaczy dom w stanie deweloperskim” uzyskasz, kontaktując się z daną firmą deweloperską.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania bądź domu w stanie deweloperskim?

Pierwszą kwestią, która powinna przykuwać uwagę przy zakupie mieszkania i jego wykończeniu w standardzie deweloperskim jest jakość zastosowanych materiałów i umiejętności pracowników budowlanych. To, jakie zostaną użyte materiały, ma wpływ nie tylko na trwałość ściany, podóg czy sam budynek, ale również na instalację elektryczną, grzewczą czy wentylacyjną. Jakość materiałów zastosowanych w mieszkaniu ma wpływ na powodzenie przeprowadzonych remontów i zdrowie mieszkańców. Firma deweloperska powinna udzielać wszystkich informacji dotyczących standardów wykończenia, a także użytych materiałów i sprzętów. 

Równie ważne jest przekonanie, że jest się pod opieką właściwych osób. Kompleksowa obsługa klienta, wsparcie na każdym z etapów realizacji i stały kontakt z pracownikami firmy są gwarancją realizacji prac według uzgodnionych założeń. Warto również dowiedzieć się, jak wygląda mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim u źródła - kontaktując się z wybraną firmą deweloperską. 

Ile kosztuje wykończenie stanu deweloperskiego?

Cena uzależniona jest od tego, co zawiera stan deweloperski. Wśród czynników mających wpływ na cenę ostateczną wymienia się cenę nieruchomości gruntowej, koszty budowy mieszkania/domu, koszty notarialne, a także marżę od dewelopera. Jednak na ostateczną kwotę stanu deweloperskiego składają się elementy takie jak liczba kondygnacji, ścian, powierzchni, konstrukcja dachu, instalacje grzewcze czy instalacje elektryczne. 

Deweloperzy zwracają również uwagę na wpływ lokalizacji budynku - im większe miasto, tym wyższe ceny za wykończone mieszkanie lub dom. Koszt wykończenia mieszkania lub domu w standardzie deweloperskim jest kwestią indywidualną, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy zajmą się przygotowaniem wyceny. 

Co wchodzi w skład gwarancji stanu deweloperskiego? 

Prace wykończeniowe wchodzące w skład tego, co zawiera stan deweloperski nie są jednakowe. Wszelkie informacje dotyczące tego, co wchodzi w zakres usług standardu deweloperskiego danej firmy znajduje się w umowie podpisywanej z nabywcą nieruchomości. Zgodnie z treścią poprzednich nagłówków - zawartość stanu deweloperskiego może się różnić, o co warto każdorazowo pytać. 

Gwarancja stanu deweloperskiego jest stworzona z myślą o bezpieczeństwie nabywcy - dokument ten pozwala mu dochodzić swoich praw w sytuacjach niewywiązywania się z treści umowy lub ewentualnych wymian uszkodzonych rzeczy. Warto zadbać o to, aby podpisać umowę gwarancyjną i mieć formalne potwierdzenie, że jakiekolwiek błędy leżące po stronie dewelopera nie będą obciążeniem finansowym dla klienta.  

Stan deweloperski - zalety i wady 

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim przynosi właścicielowi i pozostałym mieszkańcom szereg korzyści - wolność aranżacyjną, indywidualny wybór materiałów wykończeniowych czy możliwość zmiany układu mieszkania. Klienci mający do wyboru mieszkanie lub dom w stanie surowym, kupują lokal/budynek, w którym został zakończony etap budowy. Oznacza to, że wykonano w lokalu mieszkalnym żadnych prac wykończeniowych. W związku z tym stan deweloperski pozwala właścicielowi zaoszczędzić czas poświęcony na wykończenie mieszkania i doprowadzenie go do względnej funkcjonalności. 

Istnieje również kilka wad zakupu mieszkania lub domu w stanie deweloperskim. Mowa m.in. o: konieczności dokończenia prac wykończeniowych wraz z ich opłaceniem, poszukiwaniu firmy budowlanej na własną rękę, a także o prawdopodobieństwie obniżenia standardu wykończenia mieszkania. Po stronie właściciela odbierającego klucze do mieszkania leży jeszcze meblowanie, naprawy, robienie dziur w ścianach, malowanie i inne czynności aranżacyjne. 

Jakość wykonania - sprawdzenie stanu faktycznego domu bądź mieszkania przy odbiorze

Przy odbiorze mieszkania lub domu warto ocenić jakość wykonania prac wynikających z umowy z deweloperem. Należy uwzględnić zgodność elementów z planem opracowanym przez dewelopera w porozumieniu z kadrą techniczno-inżynieryjną. Ekipa budowlana jest odpowiedzialna za wykonanie prac wykończeniowych z uwzględnieniem obowiązujących standardów budowlanych, jednak warto przeanalizować, czy usługi składające się na standard deweloperski zostały wprowadzone. Warto sprawdzić, czy mieszkanie posiada usterki lub niedoróbki.

W razie wystąpienie jakichkolwiek wątpliwości polecamy pytać przedstawiciela firmy deweloperskiej o wprowadzone zmiany lub ewentualne niedociągnięcia. Obowiązkiem dewelopera jest udzielenie odpowiedzi na pytania klienta i przedstawienie mu krok po kroku przebiegu prac wykończeniowych czy remontowych. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego, co to jest stan deweloperski mieszkania - odezwij się do nas, a odpowiemy Ci na pytanie!