Dom czy mieszkanie - co opłaca się kupić w 2024 roku?

dom czy mieszkanie

Zastanawiasz się, co jest lepsze: dom czy mieszkanie? Wiedz, że są to dylematy wielu osób, które są przed zakupem pierwszej lub kolejnej własnej nieruchomości. Mieszkanie w domu, tak samo, jak mieszkanie w bloku ma swoje wady i zalety. Wydawać by się mogło, że najważniejsza będzie cena, jednak warto mieć świadomość, że być może ten parametr nie będzie kluczowy! Co bardziej opłaca się kupić w 2024 roku? Co lepiej wybrać? Dom jednorodzinny, bliźniak, a może mieszkanie - na co się zdecydować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika! Przedstawiamy plusy i minusy.

Co warto mieć na uwadze, decydując się na dom lub mieszkanie?

Zakup domu lub mieszkania to jeden z najważniejszych kroków w życiu potencjalnego właściciela. Jeżeli stoisz przed taką decyzją to musisz wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednią inwestycję, dopełnić różnego rodzaju formalności oraz nade wszystko - być w posiadaniu wystarczających środków. Oczywiście wiele osób posiłkuje się kredytem na mieszkanie lub kredytem na dom, jednak nawet w takim wypadku konieczne jest posiadanie zdolności, a także najlepiej wkładu własnego. Zdarza się, że nie ma się aż tak dużej zdolności, wtedy należy po prostu pójść na kompromis i wybrać ofertę, która jest w zasięgu. Kupno mieszkania czy domu musi być dopasowane do Twoich możliwości. Nawet jeżeli wybierzesz mieszkanie w dobrej lokalizacji, a nie będziesz mógł go sfinansować to będziesz zmuszony wybrać mniejsze mieszkanie, niekoniecznie w dużych miastach w centrum.

Masz już przygotowany wkład własny o danej wysokości oraz posiadasz niezbędną zdolność, więc czas stanąć przed decyzją o nabyciu nieruchomości i odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - czy chciałbyś mieszkać w domu, czy w mieszkaniu? Nawet jeżeli obecnie jesteś singlem to wiele może się w tej kwestii zmienić na przestrzeni lat i w przyszłości możesz już nie prowadzić jednoosobowego gospodarstwa domowego. Być może już w najbliższej przyszłości będziesz potrzebował o wiele większej przestrzeni? Raczej nie wymieniasz nieruchomości co roku, więc najlepiej jest się dobrze zastanowić.

Różnice między domem a mieszkaniem to nie tylko metraż, ale też położenie, gdyż domy w większości są zlokalizowane nieco dalej od centrum aglomeracji, przez co niezbędne jest np. posiadanie prawa jazdy lub szukanie inwestycji z dobrą komunikacją. Taki dom będzie też na pewno droższy. Dodatkowo dobrze wziąć pod uwagę prowadzony tryb życia. Jesteś bardziej domatorem, czy preferujesz aktywny tryb życia? Lubisz wyjść na miasto wieczorem ze znajomymi, czy raczej wolisz spędzać czas w dużym ogrodzie? Pamiętaj też, że o ogród trzeba dbać, a wszelkie prace ogrodowe nie wykonają się same. To wszystko ma wpływ na Twoją decyzję. Warto poznać zalety i wady kupna własnego domu oraz mieszkania.

Poznaj naszą ofertę nowych mieszkań na sprzedaż

Zalety i wady kupna mieszkania

Wśród najważniejszych zalet kupna mieszkania na pewno należy wymienić fakt, że wartość tych nieruchomości stale rośnie w mniejszym lub większym stopniu w zależności od lokalizacji. Nie jest to jednak jedyny atut mieszkania. Do korzyści płynących z zakupu mieszkania należy zaliczyć m.in.:

  • większe bezpieczeństwo: nie da się ukryć, że mieszkanie w bloku jest o wiele bezpieczniejszą opcją. Wiele nowych osiedli jest dodatkowo ogrodzonych, a deweloperzy dbają też o to by zamontować monitoring lub całodobową ochronę.
  • niewielka odległość do centrum: wybierając mieszkanie masz większe szanse na położenie blisko centrum miasta. To z kolei powoduje, że nie będziesz potrzebował samochodu. Co więcej, nawet nie będziesz musiał mieć prawa jazdy, jeżeli uznasz, że pojazd nie jest Ci do niczego potrzebny. Korzystanie z komunikacji miejskiej to będzie także spora oszczędność pieniędzy. Powstające ścieżki rowerowe to z kolei nie tylko sposób na zaoszczędzenie czasu, który spędziłbyś w korkach, ale także pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.
  • bliskość niezbędnej infrastruktury: mieszkanie w mieście to lekarz, sklepy, szkoły, czy przedszkola dosłownie na wyciągnięcie ręki. Możesz np. bardziej świadomie wybrać placówki edukacyjne, czy dokształcające dla siebie lub dzieci.
  • większy wybór lokali: firmy deweloperskie dziś działają na wielką skalę, więc jeżeli chcesz kupić mieszkanie w 2024 roku to masz do wyboru lokale o zwykłym lub podwyższonym standardzie, z tarasem lub balkonem, niewielkie lub przestronne oraz urządzone z gustem i smakiem lub w stanie deweloperskim.
  • walory inwestycyjne: jest to przede wszystkim zaleta dla inwestorów, jednak wiele osób prywatnych również traktuje mieszkanie jako inwestycję i myśląc o nabyciu swojego pierwszego mieszkania, ma z tyłu głowy możliwość wynajmu lokalu w przyszłości. Weź pod uwagę, że wynajęcie pokoju lub dwóch to świetny pomysł na pasywny dochód.

Wśród największych niedogodności, które mają miejsce mieszkając w bloku, można wymienić m.in.: brak prywatności i intymności oraz ograniczona swoboda, a także ograniczona przestrzeń i konieczność liczenia się ze zdaniem najbliższych sąsiadów. Oczywiście możesz nie brać tego pod uwagę, jednak bycie w zgodzie z innymi lokatorami budynku znacznie poprawia jakość życia. Wysoka cena również jest jedną z niedogodności, a lokale położone w prestiżowych i atrakcyjnych lokalizacjach raczej do najtańszych nie należą. Dodatkowo mieszkanie bardzo często kupuje się na etapie "dziury w ziemi", co sprawia, że realnie możesz wprowadzić się dopiero po nawet 2 latach.

Kup nowy dom od dewelopera po atrakcyjnej cenie

Wady i zalety mieszkania w domu

Na dom często decydują się osoby, które są już pewne, co do miejsca, w którym chcą osiąść na stałe. O wiele częściej są to osoby z ugruntowaną karierą zawodową niż studenci. Budowa lub kupno gotowego domu to przede wszystkim większa niezależność. O wszystkich sprawach związanych z nieruchomością będziesz decydował tylko Ty. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Dom to:

  • prywatność i swoboda: dom jednorodzinny to możliwość słuchania ulubionej muzyki w dowolnej głośności i niemal o dowolnej porze. Nie musisz się martwić o to, że chęć na sprzątanie pojawiła się późnym wieczorem, a nie możesz włączyć odkurzacza. Co więcej, nie musisz się martwić o to, kto zamieszka w bliskim sąsiedztwie, gdyż jeżeli kupisz odpowiednio dużą działkę to następna nieruchomość może być naprawdę w sporej odległości. Na dom głównie decydują się ludzie, którzy tak samo wysoko cenią sobie spokój.
  • większa przestrzeń: w domu możesz wygospodarować takie pomieszczenia jak spiżarnia, garderoba, gabinet do pracy, czy biblioteka, które w mieszkaniu, zwłaszcza o niewielkim metrażu, są niemal nie do osiągnięcia. Dodatkowo dom to najczęściej też duży ogródek, gdzie można spędzać cieplejsze dni roku.
  • uprawa ogródka: możliwość zagospodarowania nawet niewielkiego ogródka to sposób na domowe uprawy warzyw i owoców. Nie tylko zaoszczędzisz koszt zakupu produktów, ale także będziesz miał zajęcie na wiele godzić, a być może stać się nawet Twoją pasją.
  • pełna kontrola nad budową: w przypadku mieszkania nie masz wpływu na jakość wykorzystanych materiałów budowlanych, czy konkretne rozwiązania, które zostaną zastosowane, podczas gdy przy domu to Ty musisz wszystko załatwić i wybrać. Marzysz np. o kominku? Wybierając zakup lub budowę domu będzie to o wiele prostsze do osiągnięcia.

Dom nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Przede wszystkim należy liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania. Zwłaszcza zima może pochłonąć bardzo duże środki pieniężne. Nie inaczej jest w przypadku wszelkich remontów, konieczności wykonywania konserwacji urządzeń, czy też systematycznych przeglądów. Dom to także w większości przypadków o wiele gorszy dostęp do różnego typu mediów oraz czasochłonny dojazd do pracy, czy szkoły. Sam brak infrastruktury również jest problemem. Nie wspominając już o konieczności odśnieżania podjazdu w czasie zimy, czy regularnym dbaniu o zielone otoczenie.

Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku: co taniej?

Wiesz już, jakie wady i zalety posiada kupno domu i mieszkania. Czas wziąć pod lupę cenę oraz późniejsze koszta utrzymania jednej i drugiej nieruchomości. Cena za 1 m2 domu w przeważającej większości jest niższa niż koszt 1 m2 mieszkania. Warto jednak pamiętać, że to wcale nie świadczy o tym, że zapłacisz mniej, gdyż domy zwykle mają większą powierzchnię. Finalnie możesz zapłacić dokładnie tyle samo. Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na mieszkanie z rynku wtórnego, to będziesz musiał zapłacić także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pora skupić się na kosztach. W obu rodzajach nieruchomości występują stałe opłaty np. za ogrzewanie, czy koszt wywozu śmieci. W przypadku mieszkań dochodzi jeszcze czynsz. Jeżeli jesteś właścicielem własnego mieszkania w bloku to płacisz fundusz remontowy i nie interesuje Cię kwestia ewentualnych napraw części wspólnych. Jeżeli jesteś posiadaczem domu to będziesz zmuszony do samodzielnego pokrywania kosztów wszelkich remontów np. ocieplenia budynku, gdyż stan techniczny budynku jest Twoją odpowiedzialnością. Na koszt nieruchomości ma wpływ także jej położenie oraz metraż. Mieszkanie zlokalizowane w centrum o niewielkim metrażu często kosztuje o wiele więcej niż dom położony na obrzeżach.

Pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia. Z reguły za ubezpieczenie więcej płacą właściciele domów. Ma na to wpływ m.in. zlokalizowanie na obrzeżach oraz fakt, że w zakres ochrony bardzo często wlicza się także inne elementy gospodarstwa, nie tylko samą nieruchomość, np. garaż, czy altanę. Jednym z czynników jest także sposób nabycia nieruchomości. Decydując się na mieszkanie możesz je kupić z rynku wtórnego lub pierwotnego. W przypadku domu możesz zdecydować się na kupno lub budowę. W obu tych przypadkach musisz zastanowić się, jak sfinansować nieruchomość i jeżeli będziesz się wspierał kredytem hipotecznym to sporo zależy także od decyzji kredytowej.

Czy w takim razie lepiej wybudować dom, czy lepiej kupić mieszkanie w dużym mieście? Zastanawiasz się, czy taniej jest wybudować dom, czy go kupić? Przed takim dylematem stoi wiele osób, jednak trudno jednoznacznie orzec. Przedstawiliśmy wiele argumentów, ale to oczywiście do Ciebie należy ostateczna decyzja. Na papierze koszty utrzymania domu są wyższe, jednak otrzymujesz dokładnie takie lokum, jakie sobie wymarzyłeś. Dodatkowo budowa domu pasywnego lub odpowiednie ocieplenie budynku może spowodować, że utrzymywanie domu będzie nieco tańsze.

Dom czy mieszkanie - co zatem warto wybrać?

Mamy wielką nadzieję, że pomogliśmy Ci podjąć decyzję co wybrać: mieszkanie vs. dom. Przypominamy, że każde rozwiązanie ma atuty i pewne słabości, jednak musisz zdecydować, co dla Ciebie jest najistotniejsze. Czy duży wpływ będzie mieć cena, lokalizacja, a może późniejsze koszty utrzymania? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Jeżeli z kolei w ogóle się zastanawiasz nad zakupem nieruchomości w 2024 roku to i nie jesteś pewien jak postąpić to odpowiedź brzmi: zdecydowanie warto kupić mieszkanie lub dom. Jeżeli tylko jesteś zainteresowany to każdy moment będzie odpowiedni i właściwy. Większe lub mniejsze kryzysy ekonomiczne mają miejsce co kilka lat, a jeżeli masz stabilną pracę lub ewentualne predyspozycje i umiejętności do szybkiego znalezienia nowej posady w razie zwolnień oraz możliwość sfinansowania zakupu mieszkania, domu lub jego budowy (np. dobrą zdolność kredytową) to naprawdę nie warto zwlekać.

Zamierzasz kupić duże mieszkanie z rynku pierwotnego? Potrzebujesz się uniezależnić i chcesz mieć dom pod miastem? Skorzystaj z oferty domów i mieszkań Dombud. Nie wiesz, na jakie lokum się zdecydować? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Proponujemy elastyczne podejście do każdego klienta, wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości, znajomość branży oraz fachowość i profesjonalizm. Nasz zespół obsługi klienta dołoży wszelkich starań, byś wybrał swoją wymarzoną nieruchomość. Z nami kupisz dom lub, decydując się na mieszkanie, idealny lokal mieszkalny. Zapraszamy!