Poradnik dewelopera

Wynajem czy kupno mieszkania - co jest korzystniejsze?

Rosnące ceny mieszkań i czynszu, spadek realnych płac i galopująca inflacją sprawiają, że obawy Polek i Polaków co do opłacalności zakupu mieszkania są coraz większe. Decyzja, czy warto kupić mieszkanie, czy wynająć i poczekać, zależy od wielu czynników i indywidualnych okoliczności. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy oba warianty i zastanowimy się, co będzie lepszą opcją na rynku nieruchomości.

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? 7 sposobów na schłodzenie pokoju bez klimatyzacji

Zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni, gdy duchota wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza w nieklimatyzowanych biurach lub bloku, jest nie do wytrzymania? Oto 7 sposobów, które pomogą Ci uporać się z suchym i gorącym powietrzem, zwłaszcza jeśli temperatura wewnątrz przewyższa poziom tej na zewnątrz. Sprawdź, jak ochłodzić mieszkanie w bloku lub mieszkanie.

Mieszkanie TBS - na czym polega system TBS?

Mieszkania TBS, czyli nieruchomości z zasobu Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budowy mieszkań TBS zaczęły się pojawiać w Polsce w latach 90-tych. Od tego czasu inwestycje TBS przyciągają mniej zamożnych klientów marzących o własnym mieszkaniu, kusząc atrakcyjną ceną i całkiem niezłym standardem. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować nieruchomość TBS — jak się starać o przydział? Jakie kryteria należy spełnić, aby móc ubiegać się o mieszkanie i jakie są zalety mieszkania TBS? Ile kosztuje mieszkanie TBS? Postaramy się precyzyjnie wyjaśnić, jak działa TBS.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wydaje się z pozoru bardzo prosty. Wystarczy przecież wybrać nieruchomość od dewelopera, podpisać umowę, wpłacić zaliczkę i odebrać klucze do nowego mieszkania. Jednak czy aby na pewno? W naszym poradniku dowiesz się, że zakup mieszkania od dewelopera wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy, którą przedstawimy w pigułce.

Jak urządzić małe mieszkanie? Aranżacja małego mieszkania bez błędów

Urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Istnieją jednak sposoby na to, aby stworzyć w pełni funkcjonalne, przestronne i stylowe mieszkanie, które pomieści wszystko, co jest potrzebne w codziennym życiu. Przedstawimy garść inspiracji do małego mieszkania, pokazując, jak fajnie urządzić małe mieszkanie, które będzie miało oddzielną sypialnię, kącik wypoczynkowy, przestrzeń do pracy i kącik jadalniany. Znamy sposób na to, jak praktycznie urządzić bardzo małe mieszkanie - zarówno to dwupokojowe, jak i kawalerkę.

Jakie ogrzewanie do domu wybrać w 2023 roku, aby jak najwięcej zaoszczędzić?

Jest wiele sposobów ogrzewania domu i możliwości instalacji grzewczej w budynkach jednorodzinnych. Najpopularniejsze z nich to piece na ekogroszek oraz ogrzewanie gazowe. Ale czy te formy nadal są najtańsze w dobie niezwykłych podwyżek inflacyjnych? Jakie są typy ogrzewania domu? Czym ogrzać dom, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania?

Dom czy mieszkanie – co opłaca się kupić w 2023 roku?

Zastanawiasz się, co jest lepsze: dom czy mieszkanie? Wiedz, że są to dylematy wielu osób, które są przed zakupem pierwszej lub kolejnej własnej nieruchomości. Mieszkanie w domu, tak samo, jak mieszkanie w bloku ma swoje wady i zalety. Wydawać by się mogło, że najważniejsza będzie cena, jednak warto mieć świadomość, że być może ten parametr nie będzie kluczowy! Co bardziej opłaca się kupić w 2023 roku? Co lepiej wybrać? Dom jednorodzinny, bliźniak, a może mieszkanie - na co się zdecydować? Zapraszamy do lektury naszego poradnika! Przedstawiamy plusy i minusy.

Mieszkanie dla młodych 2023 - kredyt dla młodych na pierwsze mieszkanie od 1 lipca

Mieszkanie dla młodych 2023 to nazwa rządowego programu wsparcia dla ludzi młodych, którzy chcieliby zakupić mieszkanie na własność, ogłoszona właśnie przez ministra rozwoju i technologii. To program budownictwa mieszkaniowego, który ma im pomóc zrealizować marzenie poprzez wsparcie finansowe. Był on już realizowany w poprzednich latach i mocno ewaluował. Pojawił się wówczas program Mieszkanie plus w formie dopłat do czynszu dla najemców mieszkań. Obowiązywał również program Mieszkanie bez wkładu własnego z gwarantowanym kredytem hipotecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie polegało na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego. Można było również składać wnioski o dodatkowe dofinansowanie w formie spłaty części kredytu, jeśli w okresie 5 lat od nabycia mieszkania urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Wysokość dofinansowania wynosiła 5 % wartości odtworzeniowej. Teraz program mdm wraca w całkowicie nowej odsłonie. W naszym poradniku przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje o programie mieszkanie dla młodych. Postaramy się wyjaśnić co to jest mieszkanie dla młodych,  jakie są konieczne warunki do nabycia pierwszego mieszkania przez młodych oraz czy warto skorzystać z programu rządowego.

Budowa domu pod klucz — co oznacza i ile trwa ten proces?

Decyzja o zakupie nowego domu jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. W pierwszej kolejności rozważamy najczęściej lokalizację, a następnie wybieramy projekt domu. Jednocześnie należy się zastanowić również nad standardem wykończenia i aranżacją wnętrza. Nowy nabywca ma do wyboru dom w stanie deweloperskim lub gotowy dom pod klucz, który w różnym stopniu przygotowuje nieruchomość do zamieszkania. Każdy krok należy dobrze przemyśleć. Na czym więc polega budowanie domów pod klucz , ile kosztuje wykończenie i czy warto w to zainwestować? 

Mieszkanie pod klucz - co oznacza?

Zakup mieszkania to poważna, życiowa decyzja. Należy dobrze się do niej przygotować i dokonać wielu kluczowych wyborów, zanim będziemy mogli wprowadzić się do nowego mieszkania. Jednym z nich jest kwestia wykończenia lokalu. Najczęściej kupujący większą wagę przywiązują do ceny końcowej nieruchomości i mieszkanie odbierają w stanie deweloperskim, jednak warto rozważyć nabycie mieszkania wykończonego pod klucz.

Stan deweloperski mieszkania lub domu - co wchodzi w skład i ile kosztuje?

Pomiędzy realizacją stanu surowego a wykończeniem pod klucz występuje etap pośredni w postaci stanu deweloperskiego. Zgodnie z definicją stan deweloperski określa standard wykończenia mieszkania lub domu pochodzącego z rynku pierwotnego. Oznacza on zakończenie wszelkich prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni na zewnątrz i wewnątrz budynku. Czy warto w niego inwestować? Co dokładnie obejmuje stan deweloperski? Ile ta usługa kosztuje? A także jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi trudnościami i niewywiązywaniem się z warunków umowy przez dewelopera.

Umowa deweloperska - co to jest i co powinna zawierać?

Umowa deweloperska to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i dla naszej firmy. Dzięki temu dokumentowi zarówno inwestor, jak i nabywca nieruchomości mogą chronić swoje interesy i zapobiec ewentualnemu niedotrzymaniu wynikających z niej zobowiązań. W trosce o ochronę praw nabywcy, czyli swoich klientów, Dombud S.A. przy każdej inwestycji mieszkaniowej proponuje zawarcie umowy deweloperskiej u notariusza.

Sprawdź porady dla swojego miasta

Katowice

Dowiedz się więcej o zakupie nieruchomości w Katowicach.

Oświęcim

Dowiedz się więcej o zakupie nieruchomości w Oświęcimiu.

Ruda Śląska

Dowiedz się więcej o zakupie nieruchomości w Rudzie Śląskiej.