Jak krok po kroku kupić dom w Rudzie Śląskiej?

Jak najlepiej przygotować się do kupna nowego domu w Rudzie Śląskiej? Jakie kroki podjąć?

Krok 1 – Określenie dostępnych środków

Pierwszym i najważniejszym punktem jest kalkulacja kosztów i określenie, na jaki dom możemy sobie pozwolić. Powinniśmy pamiętać, iż łączna kalkulacja powinna obejmować zarówno koszty zakupu domu, jak również jego wykończenia, wyposażenia, a także, w przypadku kredytu, sumę spłaty należności. Gdy przy zakupie domu decydujemy się na kredyt hipoteczny, sprawdźmy swoją zdolność kredytową oraz najkorzystniejszą ofertę banków. Możliwe jest także skorzystanie z dopłat (m.in. z programu MdM).

Krok 2 – Gdzie i jaki dom?

Odpowiednia wielkość, styl, ale przede wszystkim lokalizacja domu ma wśród klientów największe znaczenie. Musimy zdecydować, czy na swoje miejsce zamieszkania na lata chcemy wybrać centrum Mikołowa czy obrzeża miasta. Mieszkanie w centrum bardziej sprawdzi się dla osób, które muszą często się przemieszczać, pracują i mają dzieci. Obrzeża miasta częściej wybierane są przez osoby starsze, które cenią sobie spokój, ciszę i obecność natury.

Krok 3 – Sprawdzenie dewelopera i domu

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego domu i inwestora, warto sprawdzić, jakie deweloper ma doświadczenie związane z budownictwem. Czy wybudował jakieś domy? W jakim są stanie? Jakie są opinie klientów na jego temat? Jeżeli zapadnie decyzja, dokonajmy jeszcze raz dokładnej analizy wybranego domu pod kątem jego użyteczności, ceny, jakości, nowoczesnych rozwiązań.

Krok 4 – Negocjacje z deweloperem

Ten krok to jeszcze nie decyzja ostateczna. Podczas spotkania z deweloperem należy dopytać o wszystkie szczegóły i zadać pytania, które nurtują nas po przeprowadzonych wcześniej przygotowaniach do kupna. Można wtedy także dokładnie porównać oferty domów w Rudzie Śląskiej, skorzystać z porad dewelopera, posłuchać sugestii, dopytać o pomoc w załatwieniu kredytu hipotecznego, a wreszcie negocjować cenę domu. Podczas takiego spotkania po satysfakcjonujących rozmowach można często zarezerwować ofertę domu.

Krok 5 – Notariusz

Gdy jesteśmy pewni, że nowy dom w Rudzie Śląskiej to nasze miejsce na ziemi, jesteśmy przekonani do dewelopera i wszystkich innych aspektów transakcji, możemy podjąć decyzję o kupnie. Po pozytywnych weryfikacjach w banku, gdy kredyt zostaje nam przyznany, lub bezpośrednio z walizką gotówki - udajemy się do notariusza w celu zawarcia umowy deweloperskiej pomiędzy nabywcą lokalu (czyli nami) a deweloperem. Otrzymujemy akt notarialny i dom jest już oficjalnie nasz.

Krok 6 – Dokonanie odbioru domu

Po dopełnieniu formalności możemy cieszyć się własnym kątem - na papierze. W rzeczywistości czeka nas jeszcze odbiór domu. To istotna kwestia – nie zapominajmy, aby sprawdzić, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z umową.