Mieszkanie dla młodych 2023 - kredyt dla młodych na pierwsze mieszkanie od 1 lipca

mieszkanie dla młodych — pierwsze mieszkanie

Mieszkanie dla młodych 2023 to nazwa rządowego programu wsparcia dla ludzi młodych, którzy chcieliby zakupić mieszkanie na własność, ogłoszona właśnie przez ministra rozwoju i technologii. To program budownictwa mieszkaniowego, który ma im pomóc zrealizować marzenie poprzez wsparcie finansowe. Był on już realizowany w poprzednich latach i mocno ewaluował. Pojawił się wówczas program Mieszkanie plus w formie dopłat do czynszu dla najemców mieszkań. Obowiązywał również program Mieszkanie bez wkładu własnego z gwarantowanym kredytem hipotecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie polegało na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego. Można było również składać wnioski o dodatkowe dofinansowanie w formie spłaty części kredytu, jeśli w okresie 5 lat od nabycia mieszkania urodziło się trzecie lub kolejne dziecko. Wysokość dofinansowania wynosiła 5 % wartości odtworzeniowej. Teraz program mdm wraca w całkowicie nowej odsłonie. W naszym poradniku przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje o programie mieszkanie dla młodych. Postaramy się wyjaśnić co to jest mieszkanie dla młodych,  jakie są konieczne warunki do nabycia pierwszego mieszkania przez młodych oraz czy warto skorzystać z programu rządowego.

Od kiedy nowy program mieszkaniowy dla młodych? MdM 2023

Projekt rządowy mieszkanie dla młodych ma wejść ponownie w życie 1 lipca 2023 roku. Program przyjęty przez rząd 14 marca 2023 przyjmie nową odsłonę. Po pierwsze zaproponuje osobom chcącym zakupić mieszkanie niskooprocentowany kredyt hipoteczny z dopłatą od państwa a po drugie da możliwość założenia konta mieszkaniowego tym, którzy planują zakup nieruchomości w przyszłości. Jest to program rządowy skierowany głównie do  młodych Polaków, którzy do tej pory nie nabyły jeszcze żadnej nieruchomości mieszkalnej na własność.

Jaki kredyt dla młodych na mieszkanie w 2023?

Mdm program mieszkaniowy 2023 proponuje młodym przede wszystkim bezpieczny kredyt 2%. To kredyt hipoteczny na zakup pierwszego mieszkania o atrakcyjnej stałej stopie w bankach kredytujących. Wyniesie on tylko 2% przez pierwsze 10 lat spłaty dla kredytobiorcy, ponieważ państwo będzie w tym czasie dopłacać do odsetek, pokrywając w ten sposób różnicę pomiędzy kredytem dla młodych a średnim oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach. Po zakończeniu 10-letniego okresu obniżonego oprocentowania kredytu na mieszkanie wysokość rat ulegnie zmianie i będzie uzależniona od pierwotnego okresu finansowania oraz aktualnego poziomu stóp procentowych.

Wysokość dofinansowania czyli ustalenie wysokości maksymalnej kwoty, na jaką można mieć kredyt, będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego i wyniesie 500 tys. zł dla singli oraz 600 tys. zł dla małżeństw lub rodziców co najmniej jednego dziecka. Wkład własny natomiast nie może wynieść więcej niż 200 tys. zł.
Jest jeszcze jeden warunek dla osób chcących skorzystać z pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania. Muszą zamieszczać w nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od nabycia mieszkania lub zgłoszenia domu do użytkowania.

Zakłada się, że bezpieczny kredyt 2 proc. będzie obowiązywać w okresie od 01.07.2023 do 31.12.2027.

Jakie zasady Konta Mieszkaniowego?

Młode osoby, które myślą o zakupie swojego pierwszego mieszkania w nieco dalszej perspektywie czasu,  będą mogły założyć Konto Mieszkaniowe. Będzie to specjalne konto oszczędnościowe w bankach komercyjnych, które pozwoli na systematyczne odkładanie pieniędzy na zakup własnego pierwszego mieszkania lub budowę domu. Okres oszczędzania może wynosić od 3 do 10 lat, a wpłaty miesięczne mogą wynosić od 500 zł do 2000 zł miesięcznie. Oprocentowanie konta natomiast będzie zależne od oferty danego banku. Co istotne, odsetki będą zwolnione z podatku Belki. Aby otrzymać premię mieszkaniową od państwa o wartości rocznego wskaźnika inflacji lub wskaźnika zmiany wartości cen 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, należy dokonać minimum 11 wpłat w ciągu roku.  Będzie to premia wypłacana jednorazowo każdego roku. Ponadto zarówno premia jak i zwolnienie z podatku Belki będzie przysługiwało wyłącznie osobom, które w ciągu 5 lat od zakończenia oszczędzania zgromadzone na koncie środki przeznaczą na cele mieszkaniowe.

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych 2023

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych 2023 są jasne i przejrzyste. Zakładają dwa konkretne rozwiązania dla młodych osób, które nie miały mieszkania do tej pory i chcą kupić swoje pierwsze własne m. Są to:

  • bezpieczny kredyt 2% - dopłaty do kredytów dla osób do 45. roku życia. (Przypomnijmy, że we wcześniejszych latach w programie mieszkaniowym mogły brać udział osoby do 36 roku życia. Wyjątek stanowiły osoby wychowujące więcej niż trójkę dzieci). Istotne jest, że z kredytu dla młodych nie mogą skorzystać osoby będące właścicielami innej nieruchomości lub posiadające spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego.
  • konto oszczędnościowe na okres od 3 do 10 lat - dodatkowe premie oraz zwolnienie z podatku Belki dla tych, którzy nie są ani nie byli w przeszłości właścicielami innej nieruchomości lub nie posiadają, ani nie posiadali w przeszłości prawa własności. Nie mogą one również posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub posiadają jeden lokal mieszkalny, w którym zamieszkują przynajmniej z dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (o metrażu do 50 m2 - dwójką dzieci, do 75 m2 z trójką dzieci, 90 m2 z czwórką dzieci). 

Czy warto wziąć udział w programie Pierwsze Mieszkanie?

Z całą pewnością warto rozważyć wzięcie udziału w programie Pierwsze Mieszkanie, który wydaje się być dość atrakcyjny. W obecnej dobie wysokich stóp procentowych i stale rosnącej inflacji, daje szansę na zaciągnięcie kredytu z atrakcyjnym oprocentowaniem na zakup nieruchomości na rynku wtórnym lub z rynku pierwotnego. Owszem, preferencyjne warunki będą obowiązywać tylko przez 10 lat, ale i tak pozwoli to wygenerować spore oszczędności na odsetkach od zaciągniętej kwoty kredytu. Jeżeli natomiast młode osoby myślą perspektywicznie o kupnie mieszkania w niedalekiej przyszłości, powinni rozważyć możliwość założenia Konta Oszczędnościowego. Odkładając na nim oszczędności na cele mieszkaniowe zarobią znacznie więcej niż na standardowej lokacie bankowej ze względu na zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych oraz wypłacane corocznie premie.