Budowa domu pod klucz - co warto wiedzieć?

Decyzja o wyborze projektu to jedna z najważniejszych części procesu budowy domu, jednak nie jedyna. Po stronie nabywcy leży również decyzja o standardzie wykończenia nowego domu. Właściciel do wyboru ma stan deweloperski lub wykończenie pod klucz, które w różnym stopniu przygotowują lokum do zamieszkania. Kompleksowa budowa domu pod klucz to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy.

Przeczytaj nasz obszerny poradnik i dowiedz się, na czym polega budowa domu pod klucz, co obejmuje ten standard wykończenia, ile to wszystko kosztuje, a w końcu czy warto w niego inwestować!

Budowa domu pod klucz - co oznacza?

Dom pod klucz oznacza wykończenie domu do takiego stopnia, który pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się mieszkańców, bez konieczności przeprowadzenia prac remontowych czy wykończeniowych. Nabywca nieruchomości lub inwestor może od razu wnieść meble i zająć się dekorowaniem wnętrza. Budowanie domów pod klucz to specjalizacja ekip budowlanych, które dbają o bezpieczeństwo i najwyższą jakość wykonania tak, aby oferować klientom lokum spełniające ich oczekiwania i potrzeby.

Gotowe domy pod klucz oznaczają końcowy etap budowy nieruchomości, który znacząco różni się od stanu surowego, a nawet stanu deweloperskiego. Warto jednak pamiętać, że usługi wykończeniowe mogą się od siebie różnić w zależności od wybranej firmy deweloperskiej czy budowlanej, a także samego pakietu wykończeniowego. Decydując się na zakup domu jednorodzinnego, warto porównać oferty deweloperów i wybrać tę najkorzystniejszą (biorąc pod uwagę również jakość wykonania i profesjonalizm ekip budowlanych).

Co obejmuje budowa domów pod klucz?

Budowa domu pod klucz zazwyczaj dostępna jest w różnych pakietach. Najczęściej w branży można spotkać się z trzema podstawowymi pakietami - standardowym, plus oraz premium. Zwykle jednak wykończenie pod klucz obejmuje następujący zakres prac:

 • położenie podłogi w pokojach i korytarzu,
 • malowanie ścian i sufitów wraz z gruntami,
 • okna wraz z parapetami zewnętrznymi,
 • bramę garażową,
 • schody zewnętrzne,
 • ocieplenie i otynkowanie elewacji,
 • wykonanie tynków wewnętrznych i wylewek,
 • montaż instalacji montaż drzwi wejściowych i wewnętrznych (skrzydła, ościeżnice, klamki, zamki i rozety),
 • urządzeń sanitarnych w łazience i toalecie,
 • kabinę prysznicową z odpływem lub wannę, umywalkę z syfonem, WC, baterię wannową lub prysznicową, umywalkę z osprzętem, sprzętu AGD w kuchni,
 • a także montaż gniazdek,
 • włączników i zabudowy wnękowej.

Stan pod klucz obejmuje nie tylko konstrukcję domu, ale również elementy wykończenia i tzw. biały montaż. Firma budowlana jako wykonawca usług wykończeniowych oddaje klientowi dom w stanie gotowym do zamieszkania. W niektórych przypadkach firmy w ramach stanu pod klucz oferują również pomoc w aranżacji wnętrza - dobieraniu mebli, dodatków i pozostałych elementów estetycznych i funkcjonalnych.

W cenie stanu wykończenia pod klucz zawarte są również spotkania z firmą, zakup wszystkich materiałów i produktów (w tym chemia budowlana - kleje, fugi, szpachle, silikony itp.), logistyka zamówień i dostaw, nadzór i koordynacja pracy, odbiorem i potwierdzeniem jakości wykonania, gwarancję na zakupione materiały (zgodne z gwarancją producenta), a także gwarancję na wykonane prace.

Budowa domów pod klucz – etapy

Projekt domu pod klucz to wieloetapowy proces, do którego realizacji angażuje się licznych podwykonawców - ekipy remontowe i budowlane, które dbają o to, aby oddany dom był funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Budując dom, ekipa realizuje kolejno kolejno etapy powstawania nieruchomości, oddając klientowi do odbioru dom zgodny z jego oczekiwaniami. Etapy te obejmują: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski, a w końcu stan wykończenia domu pod klucz. Na każdym z etapów realizowane są określone prace budowlane i wykończeniowe, dla przykładu - doprowadzenie domu do stanu surowego obejmuje m.in. montaż okien, drzwi, instalacji czy wykonanie konstrukcji dachu. Po przeprowadzeniu ostatniego etapu wykończenia pod klucz nabywca otrzymuje klucze do wymarzonego domu, w którym może od razu zamieszkać.

Warto jednak pamiętać, że etapy domu pod klucz mogą się od siebie różnić w zależności od oferty firmy wykonawczej. Standard wykończenia pod klucz nie jest w żaden sposób usankcjonowany - co oznacza, że zakres prac może obejmować inne elementy, zmniejszając lub zwiększając koszty wykończenia nieruchomości. Na rynku poza domami powstającymi w technologii tradycyjnej, znajdują się również domy murowane pod klucz, które gwarantują doskonałą akumulacyjność ciepła oraz wysoki poziom ogniotrwałości, który wynika z konstrukcji nieruchomości, a nie dodatkowych zabezpieczeń. Dom pod klucz murowany to tanie rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane przez polskich inwestorów.

Zalety budowy domu pod klucz

I choć cena domu pod klucz jest wyższa niż w przypadku domu w stanie deweloperskim, to należy pamiętać, że jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Po stronie nabywcy domu nie leżą żadne prace wykończeniowe - dlatego nie musi on samodzielnie nadzorować realizacji inwestycji. Dodatkowo właściciel nie musi zajmować się zamawianiem materiałów budowlanych i negocjowaniem ich stawek. Firma oferująca wykańczanie domów jednorodzinnych pod klucz jest odpowiedzialna za zachowanie ciągłości dostaw niezbędnych materiałów i terminową realizację prac budowlanych zgodnych z treścią umowy. Specjaliści wiedzą, co zrobić, aby koordynować przebieg prac, do których wykonania zatrudnieni są doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy od lat wykańczają domy i mieszkania w standardzie pod klucz. Koordynacja procesu budowlanego pozwala również zminimalizować ewentualne opóźnienia lub przestoje w pracy, a dodatkowo jest objęta gwarancją. Klient współpracujący z podwykonawcami otrzymuje gwarancję na wykonane prace, dzięki czemu w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów - może skontaktować się z przedstawicielem firmy, aby otrzymać niezbędną pomoc. Budowa zlecona to przede wszystkim ogromna wygoda i pewność co do jakości przeprowadzonych prac.

Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że budowa domów jednorodzinnych pod klucz jest nadzorowana przez firmę wykonawczą, która korzysta z najniższej stawki podatku VAT na materiały budowlane - tj. 8 %. Gdyby klient chciał zamówić te same materiały jako klient indywidualny, musiałby zapłacić VAT 23 %.

Koszt budowy domów pod klucz

Cennik budowy domu pod klucz jest kwestią indywidualną i różni się w zależności od lokalizacji, metrażu, renomy firmy i rynkowej stawki. Rzecz jasna stawka za metr kwadratowy domu wykończonego pod klucz będzie wyższa niż cena za stan deweloperski domu, czy stan surowy otwarty. Dodatkowym kosztem jest personalizacja domu - każdy dodatkowy element wykraczający poza ofertę podstawową będzie dodatkowo płatny. Oferty budowy domów pod klucz są zróżnicowane, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto porównać oferty poszczególnych firm wykonawczych oferujących atrakcyjne ceny domów jednorodzinnych pod klucz.

Cena gotowego domu pod klucz wyliczana jest na podstawie obowiązującej stawki za metr kwadratowy powierzchni w tym standardzie wykończenia - obecnie jest to kwota ta waha się na poziomie 3000 złotych. Jednak nie znaczy to, że budowanie domu pod klucz nie może być tańsze. Decydując się na podstawowy pakiet wykończenia, cena za metr kwadratowy może zaczynać się już od ok. 1000 złotych. Jest to jednak koszt orientacyjny, który należy skonsultować indywidualnie z firmą wykonawczą.

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Domy budowane pod klucz zazwyczaj powstają stosunkowo szybko. Szacując czas poświęcony na wykończenie nieruchomości pod klucz, należy uwzględnić następujące aspekty: powierzchnię domu, technologię pracy, dostępność terminów firm podwykonawczych, potrzeby co do liczebności ekip, a przede wszystkim zakres i stopień skomplikowania prac. Rzeczą oczywistą jest, że mały dom pod klucz będzie zrealizowany szybciej niż dom, który ma 400-600 metrów kwadratowych. Ponadto inny czas na realizację domu pod klucz będzie przewidziany w przypadku pakietu podstawowego, a inny gdy klient zażyczy sobie również oprawę oświetleniową czy baterie do łazienki sprowadzane zza granicy. Warto mieć na uwadze to, że niektóre elementy czy materiały wykończeniowe są trudno dostępne (ze względu na braki magazynowe lub ich dostępność zza granicą) i czas oczekiwania na nie może przedłużyć budowę i wykończenie domu. Dla przykładu murowany dom pod klucz powstaje zazwyczaj od 6 do 10 miesięcy, jest to jednak kolejna kwestia, którą powinno się ustalać indywidualnie z firmą wykonawczą. Podczas konstruowania umowy ustalane są szczegóły takie jak termin oddania lokalu, dlatego jako klient dopilnuj, aby taki zapis znalazł się w Twojej umowie z firmą wykonawczą.

Budowa domu pod klucz a budowa metodą gospodarczą

Bez względu na wybór technologii powstawania nieruchomości, budowa domu jest wieloetapowym i złożonym procesem. Jednak cena za stan surowy a wykończenie pod klucz znacząco się różni, dlatego często przyszli nabywcy zastanawiają się nad wykonaniem części prac samodzielnie. Budowa domu systemem gospodarczym polega na wykonaniu wybranych prac budowlanych na własną rękę. W ten sposób inwestor lub właściciel nieruchomości może zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent kosztów całkowitych (zazwyczaj ok. 20-30%). Jednak szansa bezproblemowego zrealizowania tych prac na wysokim poziomie z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów jest raczej niewielka. Szczególnie biorąc pod uwagę brak doświadczenia w budowie domu metodą gospodarczą i kwestię opodatkowania materiałów i produktów budowlanych, które dla osoby prywatnej wynosi 23 %. Podczas budowy domu tym systemem właściciel odpowiedzialny jest za zakup wszystkich artykułów budowlanych, dostarczenie ich na plac budowy, nadzór i wyznaczenie zakresu prac, wybór firm podwykonawczych, a także znajomość technik budowy. Nie każdy ma jednak czas i odpowiednie przygotowanie merytoryczne do tego, aby przejąć odpowiedzialność za budowę lub wykończenie domu. W zdecydowanej większości przypadków oddelegowanie obowiązków budowlanych zdecydowanie bardziej się sprawdza. Oszczędność pieniędzy towarzysząca systemowi gospodarczemu nie jest równa oszczędności czasu, dlatego warto zastanowić się nad tym, na czym Ci bardziej zależy.

Budowa pod klucz daje właścicielowi ogromną wolność i pewność co do jakości wykonania usług budowlanych. Przedsięwzięcie jakim jest wykończenie lokalu pod klucz wymaga ogromnej pracy i merytorycznej wiedzy, dzięki którym Ty zyskujesz gwarancję na wykonane prace. Warto mieć to na uwadze przy decydowaniu o metodzie powstawania i/lub wykańczania nieruchomości. Dom, który teraz wybudujesz prawdopodobnie zostanie z Tobą na całe życie, dlatego lepiej mieć pewność, że jest on wykończony profesjonalnie, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Czy warto zdecydować się na dom pod klucz?

Budowa domu pod klucz jest opłacalnym rozwiązaniem dla perfekcjonistów i osób ceniących sobie oszczędność czasu. Firmy zajmujące się realizacją domu pod klucz posiadają w swoich szeregach specjalistów, którzy są wiarygodni, sprawdzeni i profesjonalni. Dla nabywcy oznacza to, że obowiązki powierzone firmie budującej domy pod klucz będą wykonane z dokładnością i w terminie. Dodatkowo specjaliści firmy deweloperskiej wiedzą i mają doświadczenie w wykonywaniu nawet najbardziej skomplikowanych prac budowlanych i wykończeniowych, dzięki czemu jako właściciel nie musisz martwić się o krzywo położone kafle czy posadzkę. Ceny gotowych domów pod klucz są wyższe niż w przypadku zakupu nieruchomości w stanie surowym zamkniętym/otwartym czy deweloperskim, należy jednak pamiętać, że czas zaoszczędzony na wykańczaniu mieszkania również ma swoją cenę.

My jako godny zaufania deweloper oferujemy klientom maksymalnie duże rabaty na materiały budowlane i wykończeniowe, otaczając ich inwestycję opieką najlepszych specjalistów. Każda osoba pracująca nad projektem posiada techniczno-inżynieryjne doświadczenie, a lata doświadczenia pozwalają realizować projekty terminowo i z dbałością o najmniejsze detale. Najtańszy dom pod klucz w województwie śląskim znajdziesz w naszej ofercie! Zapraszamy do kontaktu z pracownikami firmy Dombud S.A., a spełnimy marzenia o Twoim idealnym domu.