Budowa domu pod klucz

dom pod klucz

Decyzja o zakupie nowego domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Wybór odpowiedniej lokalizacji, układu funkcjonalnego i metrażu to tylko część tego skomplikowanego procesu. Warto jednak pamiętać, że to nie wszystko - równie ważne jest zastanowienie się nad standardem wykończenia i aranżacją wnętrza. Nowy nabywca ma do wyboru dom w stanie deweloperskim lub dom pod klucz. Budowanie domów pod klucz oznacza, że nieruchomość jest gotowa do zamieszkania - od fundamentów po wnętrze. Pytanie jednak brzmi, czy koszty związane z takim rozwiązaniem są dla nas opłacalne. Warto więc dowiedzieć się, ile kosztuje wykończenie i czy warto zainwestować w gotowy dom pod klucz.

Budowa domu pod klucz - co to?

Nowe domy murowane pod klucz wykończone są do takiego stopnia, że nabywca nie musi samodzielnie przeprowadzać żadnych prac remontowych lub wykończeniowych. Nawet najtańszy dom pod klucz pozwala na wprowadzenie się do niego zaraz po otrzymaniu kluczy. Wystarczy przewieźć na miejsce meble, aby przejść do najprzyjemniejszego etapu, czyli dekorowania i urządzania wnętrza.

Pamiętaj! Oferta kompleksowej budowy domów u poszczególnych deweloperów i firm budowlanych może się od siebie różnić standardem wykończenia. Decydując się na zakup domu gotowego do wprowadzenia, warto porównać nie tylko cennik budowy domów pod klucz, ale również to, co poszczególny pakiet inwestycji obejmuje. Należy wziąć pod uwagę także jakość wykonania i profesjonalizm ekip budowlanych.

Poznaj naszą ofertę nowych mieszkań na sprzedaż

Różnice pomiędzy budową domu pod klucz a stanem deweloperskim

Dom pod klucz oznacza kompleksowe podejście, gdzie nieruchomość jest gotowa do zamieszkania od razu. Deweloper odpowiada za wszystko - od budowy fundamentów po wykończenie wnętrza. Natomiast stan deweloperski to etap, na którym dom jest ukończony z zewnątrz, ale wnętrze pozostaje do wykończenia przez nabywcę. Osoba kupująca sama decyduje o wyborze firm budowlanych i przebiegu prac. Stan deweloperski daje większą swobodę w dostosowaniu domu do własnych preferencji, ale wymaga dodatkowego zaangażowania i czasu od kupującego. Ostateczny wybór między tymi dwiema opcjami zależy od gotowości kupującego do zaangażowania się w proces wykończenia wnętrza oraz indywidualnych preferencji.

Kup nowy dom od dewelopera po atrakcyjnej cenie

Jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz?

Zazwyczaj wykończenie domu pod klucz obejmuje następujący zakres robót:

 • okna wraz z parapetami zewnętrznymi,
 • drzwi wejściowe i wewnętrzne (skrzydła, ościeżnice, klamki, zamki, rozety),
 • ocieplenie i otynkowanie elewacji,
 • brama garażowa,
 • schody zewnętrzne,
 • wykonanie tynków wewnętrznych i wylewek,
 • malowanie ścian i sufitów wraz z gruntami,
 • położenie podłogi w pokojach i na korytarzu,
 • montaż gniazdek, włączników i zabudowy wnękowej,
 • położenie płytek i posadzki w łazience i toalecie,
 • montaż urządzeń sanitarnych w łazience i toalecie,
 • montaż kabiny prysznicowej z odpływem lub wanny, umywalki z syfonem, WC,
 • montaż sprzętu AGD w kuchni.

Zlecenie budowy domu pod klucz wiąże się również ze spotkaniami z firmą wykończeniową, na których wspólnie zostaje podjęta decyzja o wyborze wszystkich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Firma zobowiązuje się do całej obsługi logistycznej zamówień i dostaw, nadzoru i koordynacji wszystkich prac oraz odbioru i potwierdzenia, że wszystkie prace zostały wykonane.

Jak widać, budowa domów jednorodzinnych pod klucz nie kończy się na stanie surowym otwartym. To w pełni zamknięta konstrukcja domu wraz z wewnętrznymi elementami wykończenia oraz tzw. biały montaż. To kompleksowa usługa, która pozwala oddać klientowi dom od razu gotowy do zamieszkania. Dzięki temu marzenie o własnym domu szybciej się spełnia.

Jak wygląda budowa domu pod klucz? Krok po kroku

W drodze do realizacji inwestycji wyróżniamy wiele etapów budowy domu. Przygotowanie domu pod klucz wymaga zaangażowania licznych podwykonawców. Są to zarówno ekipy budowlane, jak i remontowe, które ściśle muszą ze sobą współpracować. Tylko dzięki zgraniu poszczególnych zespołów można wybudować funkcjonalny i piękny dom.

Budowa domu pod klucz obejmuje następujące etapy:

 • stan surowy otwarty - wykonanie fundamentów, ścian oraz konstrukcji dachu;
 • stan surowy zamknięty - montaż drzwi i okien, rozprowadzenie instalacji oraz wykonanie konstrukcji i pokrycia dachu wraz z kominem;
 • stan deweloperski - podstawowe wykończenie wybudowanej już nieruchomości - wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, przygotowanie ścian do malowania, zamontowanie drzwi wewnętrznych, grzejników i wszelkich instalacji.
 • stan wykończenia domu pod klucz - dom gotowy do wprowadzenie, niewymagający już żadnych prac remontowych i wykończeniowych.

Na każdym z tych etapów przeprowadzane są ściśle określone prace budowlane oraz prace wykończeniowe. Po doprowadzeniu ostatniego etapu do końca, nabywca otrzyma klucze do wymarzonego domu. To spora oszczędność czasu i pewność, że wykonawca wywiąże się z warunków umowy.

Zalety budowy domu pod klucz

Pomimo wyższej ceny, jaką musimy zapłacić za już wykończony dom, ostatecznie jest to nie tylko wygodne, ale i tańsze rozwiązanie. Inwestor, czyli nowy nabywca nie musi na własną rękę poszukiwać ekip i oczekiwać na ich wolne terminy, a następnie nadzorować ich prace. Ponadto nie zajmuje sobie głowy zamawianiem i negocjowaniem cen materiałów. Firma budowlana oferujące wykańczanie domów pod klucz odpowiada za zachowanie ciągłości materiałów, a także właściwą organizację i terminową realizację wszystkich prac w systemie zleconym. Ponadto daje gwarancję na wszystkie wykonane przez siebie prace, a w razie wystąpienia jakichkolwiek późniejszych problemów, zapewnia pomoc. Jest to zatem pewność prawidłowo przeprowadzonych prac.

Niewątpliwą oszczędnością i zaletą jest również fakt, że firma wykonawcza korzysta z najniższej stawki podatku VAT na materiały budowlane i wynosi on 8%. Chcąc dokonać zakupu tych samych materiałów indywidualnie, klient musi zapłacić VAT 23%.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Cena domu pod klucz różni się w zależności od wybranego pakietu wykończeniowego. Przed podjęciem decyzji o jego wyborze, dokładnie należy sprawdzić, co jest zawarte w cenie domu jednorodzinnego pod klucz. Najczęściej oferowane są pakiety standardowe, plus oraz premium.

Najlepsze firmy oferują indywidualne podejście do każdego klienta. W związku z tym cennik budowy domu pod klucz różni się w zależności m.in. od lokalizacji, metrażu i zastosowanych materiałów. Rzeczą oczywistą jest, że stawka za metr kwadratowy domu w stanie surowym otwartym będzie dużo niższa niż w przypadku domu wykończonego pod klucz. Cena gotowego domu jest wyliczana na podstawie obowiązującej stawki za metr kwadratowy w danym standardzie wykończenia. O szczegóły warto dopytać fachowców.

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz zazwyczaj odbywa się stosunkowo szybko. Z pewnością trwa to krócej niż w przypadku samodzielnego wykańczania nieruchomości po odbiorze w stanie deweloperskim. Chcąc oszacować orientacyjny czas wykończenia domu, należy uwzględnić przede wszystkim powierzchnię domu, technologię pracy, potrzeby co do liczebności ekip budowlanych, a także zakres i stopień skomplikowania prac wykończeniowych. Podczas konstruowania umowy, wszystkie te aspekty są brane pod uwagę i na ich podstawie wyliczany jest termin oddania lokalu.

Czy warto zdecydować się na dom pod klucz?

Decydując się wybudowanie domu pod klucz, należy być świadomym wyższych kosztów zakupu. Jednak z pewnością warto rozważyć to rozwiązanie, ponieważ pomimo iż jest droższy, jest doskonałą propozycją dla tych, którzy nie czują się na siłach brać na swoje barki odpowiedzialności za doprowadzenie domu do stanu, umożliwiającego wprowadzenie się. To także propozycja dla tych, którzy z chęcią zaoszczędzony czas przeznaczą na coś zupełnie innego - pracę zawodową lub realizację swoich zainteresowań.

Godnym zaufania, wiarygodnym i sprawdzonym deweloperem oferującym tanie domy pod klucz jest firma Dombud S.A. Powierzając jej budowę domu pod klucz mamy pewność, że wszystkie prace będą wykonane z dokładnością i dbałością o najmniejszy detal, a do tego w założonym terminie, nawet jeśli jest to najtańszy dom pod klucz w ofercie z gotowego projektu. Pracujący tutaj specjaliści mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby móc realizować najbardziej skomplikowane prace budowlane i wykończeniowe, a nabywca może spokojnie oczekiwać dnia, w którym otrzyma klucze. Zapraszamy zatem do kontaktu z pracownikami firmy Dombud S.A. Nie trać już więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniej działki, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jesteśmy przekonani, że decydując się na gotowy dom pod klucz z naszej oferty, szybko i sprawnie spełnimy Twoje marzenia o ciepłym, idealnym domu.