Budowa domu pod klucz — co oznacza i ile trwa ten proces?

dom pod klucz

Decyzja o zakupie nowego domu jest jedną z najważniejszych w naszym życiu. W pierwszej kolejności rozważamy najczęściej lokalizację, a następnie wybieramy projekt domu. Jednocześnie należy się zastanowić również nad standardem wykończenia i aranżacją wnętrza. Nowy nabywca ma do wyboru dom w stanie deweloperskim lub gotowy dom pod klucz, który w różnym stopniu przygotowuje nieruchomość do zamieszkania. Każdy krok należy dobrze przemyśleć. Na czym więc polega budowanie domów pod klucz , ile kosztuje wykończenie i czy warto w to zainwestować? 

Co oznacza stan domu pod klucz?

Nowe domy murowane pod klucz wykończone są do takiego stopnia, że nabywca nie musi samodzielnie przeprowadzać jakichkolwiek prac remontowych. Nawet najtańszy dom pod klucz pozwala już na niemal natychmiastowe wprowadzenie się do niego nowych mieszkańców, zaraz po otrzymaniu kluczy. Wystarczy dowieść na miejsce meble i pozostaje przed domownikami najprzyjemniejsze - dekorowanie i urządzanie wnętrza.

Należy pamiętać, że oferta kompleksowej budowy domów u poszczególnych deweloperów i firm budowlanych może się od siebie różnić standardem wykończenia. Decydując się na zakup domu gotowego do wprowadzenia, warto porównać nie tylko cennik budowy domów pod klucz, ale również co poszczególny pakiet inwestycji obejmuje. Należy wziąć pod uwagę także jakość wykonania i profesjonalizm ekip budowlanych.

Jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz?

Cena domu pod klucz różni się w zależności od wybranego pakietu wykończeniowego. Przed podjęciem decyzji o jego wyborze, dokładnie należy sprawdzić, co jest zawarte w cenie domu jednorodzinnego pod klucz. Najczęściej oferowane są pakiety standardowe, plus oraz premium. Zwykle jednak wykończenie domu pod klucz obejmuje następujący zakres robót:

  • okna wraz z parapetami zewnętrznymi,
  • drzwi wejściowe i wewnętrzne (skrzydła, ościeżnice, klamki, zamki, rozety),
  • ocieplenie i otynkowanie elewacji,
  • brama garażowa,
  • schody zewnętrzne,
  • wykonanie tynków wewnętrznych i wylewek,
  • malowanie ścian i sufitów wraz z gruntami,
  • położenie podłogi w pokojach i na korytarzu,
  • montaż gniazdek, włączników i zabudowy wnękowej,
  • położenie płytek i posadzki w łazience i toalecie,
  • montaż urządzeń sanitarnych w łazience i toalecie,
  • montaż kabiny prysznicowej z odpływem lub wanny, umywalki z syfonem, WC,
  • montaż sprzętu AGD w kuchni.

Zlecenie budowy domu pod klucz wiąże się również ze spotkaniami z firmą wykończeniową, na których wspólnie zostaje podjęta decyzja o wyborze wszystkich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Firma zobowiązuje się ponadto do całej obsługi logistycznej zamówień i dostaw, nadzoru i koordynacji wszystkich prac oraz odbioru i potwierdzenia, że wszystkie prace zostały wykonane. 

Jak widać, budowa domów jednorodzinnych pod klucz nie kończy się na stanie surowym otwartym. To w pełni zamknięta konstrukcja domu wraz z wewnętrznymi elementami wykończenia oraz tzw. biały montaż. To kompleksowa usługa, która pozwala oddać klientowi dom od razu gotowy do zamieszkania. Dzięki temu marzenie o własnym domu szybciej się spełnia. 

Jak wygląda budowa domu pod klucz? Krok po kroku

W drodze do realizacji inwestycji wyróżniamy wiele etapów budowy domu. Przygotowanie domu pod klucz wymaga zaangażowania licznych podwykonawców. Są to zarówno ekipy budowlane jak i remontowe, które ściśle muszą ze sobą współpracować. Tylko dzięki zgraniu poszczególnych zespołów można wybudować dom solidny i komfortowy, a także wyjątkowo atrakcyjny wizualnie.

Budowa domu pod klucz obejmuje następujące etapy:

  • stan surowy otwarty - wykonanie fundamentów, ścian oraz konstrukcji dachu;
  • stan surowy zamknięty - montaż drzwi i okien, rozprowadzenie instalacji oraz wykonanie konstrukcji i pokrycia dachu wraz kominem;
  • stan deweloperski - podstawowe wykończenie wybudowanej już nieruchomości - wykonanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych, przygotowanie ścian do malowania, zamontowanie drzwi wewnętrznych, grzejników i wszelkich instalacji.
  • stan wykończenia domu pod klucz - dom gotowy do wprowadzenie, nie wymagający już żadnych prac remontowych i wykończeniowych.

Na każdym z tych etapów przeprowadzane są dokładnie określone prace budowlane oraz prace wykończeniowe. Po doprowadzeniu ostatniego etapu do końca, nabywca otrzyma klucze do wymarzonego domu, do którego od razu może się wprowadzić.

Warto pamiętać, że nawet jeśli firma wykończeniowa oferuje kompleksową obsługę, poszczególne etapy domu pod klucz mogą się od siebie nieco różnić. Oznacza to, że zakres poszczególnych prac może obejmować inne elementy, mające znaczący wpływ na podany końcowy koszt wykończenia nieruchomości. Należy również zwrócić uwagę, że poza domami stawianymi w technologii tradycyjnej, budowane są również domy pod klucz w technologii murowanej. Są do domy niezwykle energooszczędne i doskonałej akumulacyjności ciepła, pozwalające na znacznie obniżenie kosztów ogrzewania. Niezależnie jednak od wybranej technologii budowy, zakup domu pod klucz to ogromna oszczędność czasu i może i pieniędzy.

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz zazwyczaj odbywa się stosunkowo szybko. Z pewnością jest krótszy okres czasu niż w przypadku samodzielnego wykańczania nieruchomości po odbiorze w stanie deweloperskim. Chcąc oszacować orientacyjny czas niezbędny do wykończenia domu w standardzie pod klucz, należy uwzględnić przede wszystkim powierzchnię domu, technologię pracy, potrzeby co do liczebności ekip budowlanych a także zakres i stopień skomplikowania prac wykończeniowych wedle potrzeb klienta. Podczas konstruowania umowy, wszystkie te aspekty są brane pod uwagę i na ich podstawie podawany jest termin oddania lokalu. 

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Najlepsze firmy budujące oferują indywidualne podejście do każdego klienta. W związku z tym cennik budowy domu pod klucz różni się w zależności m.in. od lokalizacji, metrażu i zastosowanych materiałów. Rzeczą oczywistą jest, że stawka za metr kwadratowy domu w stanie surowym otwartym będzie dużo niższa niż w przypadku domu wykończonego pod klucz. Cena gotowego domu jest wyliczana na podstawie obowiązującej stawki za metr kwadratowy w danym standardzie wykończenia i zawsze wymaga indywidualnej konsultacji z firmą wykonawczą.

Jakie są wady i zalety budowy domu pod klucz?

Pomimo wyższej ceny, jaką musimy zapłacić za dom wykończony w standardzie pod klucz, ostatecznie jest to nie tylko wygodne, ale i tańsze rozwiązanie. Nowy nabywca nie musi na własną rękę poszukiwać poszczególnych ekip w branży budowlanej i oczekiwać na ich wolne terminy a następnie nadzorować ich prace. Ponadto nie zajmuje sobie głowy zamawianiem i negocjowaniem cen materiałów. Firma budowlana oferujące wykańczanie domów pod klucz odpowiada za zachowanie ciągłości materiałów a także właściwą organizację i terminową realizację wszystkich prac w systemie zleconym. Ponadto daje gwarancję na wszystkie wykonane przez siebie prace a w razie wystąpienia jakichkolwiek późniejszych problemów, zapewnia niezbędną pomoc. Jest to zatem pewność prawidłowo przeprowadzonych prac wysokiej jakości.

Niewątpliwą oszczędnością i zaletą jest również fakt, że firma wykonawcza korzysta z najniższej stawki podatku VAT na materiały budowlane i wynosi on 8%. Chcąc dokonać zakupu tych samych materiałów indywidualnie, klient musi zapłacić VAT 23%.

Budowa domu pod klucz a budowa metodą gospodarczą

Niektórzy przyszli nabywcy domu zastanawiają się, czy opłacalne jest wykonanie części prac wykończeniowych samodzielnie metodą gospodarczą, nie płacąc nikomu za robociznę. Początkowo kusząca może być cena domu za stan surowy. Jednak po dłuższym zastanowieniu, bezproblemowe zrealizowanie wielu prac i to na wysokim poziomie jakości, może być trudne a nawet czasem niemożliwe. Należy tutaj wziąć pod uwagę często brak doświadczenia w budowie domu metodą gospodarczą i jakiegokolwiek przygotowania merytorycznego do tego, aby przejąć odpowiedzialność za właściwe wykończenie domu. To także konieczność zapłacenia za materiały budowlane ceny z VAT-em 23%. Samodzielnie natomiast zatrudnianie poszczególnych fachowców — płytkarzy, malarzy, stolarzy, hydraulików a także elektryków może by wyjątkowo czasochłonne. Na wielu z nich trzeba często bardzo długo czekać.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki a także dłuższy czas potrzebny na wykończenie domu należy się zastanowić, co jest dla nabywcy ważniejsze - oszczędność pieniędzy czy oszczędność czasu i jednak oddelegowanie obowiązków budowlanych profesjonalnym wykonawcom. Zlecenie budowy domu jednorodzinnego pod klucz daje ogromną pewność co do jakości wykonanych prac a to przecież jest niezwykle ważne, chcąc spędzić w nim całe swoje życie. 

Czy warto zdecydować się na dom pod klucz?

Decydując się wybudowanie domu pod klucz należy być świadomym wyższych kosztów zakupu. Jednak z pewnością warto rozważyć to rozwiązanie, ponieważ pomimo iż jest droższy, jest doskonałą propozycją dla tych, którzy nie czują się na siłach brać na swoje barki odpowiedzialności za doprowadzenie domu do stanu, umożliwiającego wprowadzenie się. To także propozycja dla tych, którzy z chęcią zaoszczędzony czas przeznaczą na coś zupełnie innego - pracę zawodową lub realizację swoich zainteresowań.

Godnym zaufania, wiarygodnym i sprawdzonym deweloperem oferującym tanie domy pod klucz jest firma Dombud S.A. Powierzając jej budowę domu pod klucz mamy pewność, że wszystkie prace będą wykonane z wyjątkową dokładnością i dbałością o najmniejszy detal a do tego w założonym terminie, nawet jeśli jest to najtańszy dom pod klucz w ofercie z gotowego projektu. Pracujący tutaj specjaliści posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby móc realizować najbardziej skomplikowane prace budowlane i wykończeniowe, a nabywca może spokojnie oczekiwać dnia, w którym otrzyma klucze. Zapraszamy zatem do kontaktu z pracownikami firmy Dombud S.A. Nie trać już więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniej działki a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jesteśmy przekonani, że decydując się na gotowy dom pod klucz z naszej oferty, szybko i sprawnie spełnimy Twoje marzenia o ciepłym, idealnym domu.